Pro euro. Českem se šíří petice za vstup ČR do eurozóny, podepsali ji i někteří politici

Senátor Václav Hampl (nestr. za KDU-ČSL a SZ) nebo bývalý poslanec za hnutí ANO Jiří Zlatuška jsou mezi signatáři nové internetové petice, která bojuje za přijetí eura v České republice. Za úvodních 14 dní ji podepsalo už několik set lidí.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

EUR - evropská měna

Petice Pro euro spatřila světlo světa před 14 dny a na své webové stránce propaguje přijetí jednotné evropské měny čtyřmi hesly: „Budeme se mít líp“, „Budeme bezpečnější“, „Budeme rozhodovat o své budoucnosti“ a „Můžeme“.

Mezi důvody se objevují už celkem tradiční argumenty, třeba srovnání s naším východním sousedem, který euro přijal v lednu 2009. „Stejně jako na Slovensku, euro nastartuje naši ekonomiku a podpoří konkurenceschopnost našich podniků,“ píše se na webu iniciativy. Autoři petice tvrdí, že by přijetí eura přiblížilo životní úroveň Německu a dalším státům západní Evropy.

„Stejně jako v celé eurozóně euro také zjednoduší život českých občanů,“ konstatují také. Jednotná měna má zlevnit a usnadnit cestování, posílit pozici spotřebitelů a v neposlední řadě připravit o živnost „směnárenské šmejdy“.

Podle petice by nás přijetí eura ukotvilo v srdci Evropy, protože by představovalo záruku spojenectví České republiky se zeměmi západní, střední a východní Evropy, mezi které dlouhodobě patříme. „Naše historická zkušenost ukazuje, že jedině tak zabráníme tomu, abychom se stali satelitem jiných velmocí,“ vzkazují její autoři.

Rovněž by prý došlo k posílení hlasu České republiky v Evropě a při rozhodování o dalším směřování Evropské unie, protože eurozóna je naším dominantním hospodářským, kulturním a politickým partnerem. „Po odchodu Velké Británie z EU bude eurozóna tvořit přibližně 80 % její ekonomiky a populace,“ připomíná text jeden z důsledků blížícího se brexitu.

„Blížící se reforma evropských institucí bude mít zásadní dopad na všechny členské státy, ale bude se vytvářet hlavně v eurozóně. Naše možnosti prosadit české národní zájmy jsou proto výrazně vyšší v jejím rámci,“ varují autoři před možným vystoupením České republiky z EU.

V závěru pak autoři rozporují stanoviska vlády či České národní banky, protože tvrdí, že je Česká republika připravena přijmout jednotnou evropskou měnu. Ministerstvo financí a ČNB totiž v prosinci opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura.

„Česká republika dlouhodobě splňuje všechna klíčová konvergenční kritéria a ostatní je schopna splnit během přechodného období. Dlouhodobě vyvážená a respektovaná makroekonomická politika vytváří předpoklady, aby Česká republika těžila ze společné měny ještě více než Slovensko,“ hodnotí autoři závěrem.

Petici podepsalo již více než 500 lidí včetně zmíněných vysokoškolských profesorů a současných, respektive někdejších politiků Václava Hampla a Jiřího Zlatušky. K petici se připojil i současný prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Každý z nás má bez eura život zbytečně dražší. Proto jsem rád, že se o společné měně mluví čím dál víc. Pokud si taky myslíte, že když zvládli přijmout euro Slováci, dokážeme to taky, přidejte se k této akci,“ vzkázal někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti. Přijetí eura však podporuje podle loňského průzkumu CVVM jen 20 % českých občanů.

Vstupte do diskuze (99)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toman jednal v Bruselu: Pokud Polsko splní sliby, skončí kontroly hovězího…

18.03.2019 19:41 Aktualizováno Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud…

Počasí kosilo ČR: Vichřice Eberhard stála stovky milionů. VELKÝ PŘEHLED

18.03.2019 17:51 Aktualizováno Pojišťovny mají po víkendu nahlášeny další škody z řádění vichřice Eberhard z minulého týdne,…

Babiš: Stát s podporou pro nákup elektromobilů občany nepočítá

18.03.2019 16:35 Aktualizováno Stát v současnosti neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. Bude pokračovat ve…

Stát nabízí Dluhopisy Republiky, zájem o druhou emisi strmě klesl

18.03.2019 15:52 Lidé si v rámci druhé emise objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 942,7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama