Ukrajinci budou mít vyšší mzdy než Češi? Komoru pobouřil návrh Maláčové

Hospodářská komora odmítá navrhované stanovení mezd pro pracovníky z Ukrajiny. Podle návrhu by si měli vydělat aspoň medián své profese, nebo 1,2násobek zaručené mzdy. Podle komory záměr odporuje principu rovných podmínek a ukrajinské síly zvýhodňuje. Novinářům to dnes řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) mzdy v Česku rostly, takže ukrajinští pracovníci by dostali stejně jako místní a nemohli by konkurovat levnou prací. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že opatření má bránit zneužívání ukrajinských pracovníků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků
doporučujeme

Návrh na rozšíření programu pro přijímání pracovníků z Ukrajiny, podle něhož by mělo Česko ročně získat místo 19.600 nově 40.000 ukrajinských sil, obsahuje i stanovení mzdy ve dvou variantách.

Podle první by zaměstnanci v režimu Ukrajina měli dostat aspoň medián pro svou profesi. Podle druhé varianty by to letos mělo být podle profese minimálně od 16.020 až 32.040 korun, tedy 1,2násobek zaručené mzdy. Ukrajinští zaměstnanci by tak měli víc než čeští, uvedla komora.

Podle Dlouhého návrh předložila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a odbory. "Požadovali jsme zavedení vládou regulovaného režimu na zrychlené zaměstnávání pracovních sil z Ukrajiny, abychom pomohli zaměstnavatelům řešit akutní nedostatek pracovníků. S úmyslem mzdově zvýhodňovat tyto pracovníky před českými zaměstnanci ale nesouhlasíme. Na pracovištích by měli mít zaměstnanci rovné podmínky bez ohledu na to, odkud pochází," uvedl Dlouhý.

Podle ministryně obě varianty představují "v absolutních číslech" stejně. "My víme, že naši lidé v daných profesích už tyto částky vydělávají, protože máme málo pracovní síly. Nechceme, aby dovezení lidé našim lidem konkurovali levnou prací, ale ani aby vydělávali lépe," řekla ČTK Maláčová. Dodala, že pokud by byly mzdy příliš nízké, cizinci by si místo Česka mohli zvolit práci v zemích s vyšším výdělkem.

Podle ministryně mzdové kritérium podpořili vedle odborářů i zástupci Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svazu průmyslu a dopravy. Odbory by upřednostnily medián v dané profesi. "Je to reakce na situaci zahraničních zaměstnanců, kteří u nás mají nízké mzdy. Dochází k jejich zneužívání. Pokud zaměstnavatelé potřebují síly, proč cizincům nabízejí tak nízkou cenu práce, která nedosahuje českých výdělků?" řekl ČTK Středula. Poukázal na inzeráty na volná místa s velmi nízkou mzdou, na která se čeští pracovníci nepřihlásí. Posty se pak nabídnou cizincům, kteří je vezmou.

V roce 2017 podle odborných odhadů mělo v Česku zaměstnání 472.400 cizinců, z nich přes 80.000 Ukrajinců. Statistický úřad uvedl, že z početných skupin zahraničních pracovníků lidé z Ukrajiny vydělávají v ČR nejméně. Mají sice různorodé vzdělání, v ČR ho ale neuplatňují. Muži pracují hlavně v průmyslu a stavebnictví, ženy v obchodě, zdravotnictví a pohostinství.

Podle komory má stavební a provozní elektrikář zaručený příjem v 5. platové třídě 19.850 korun, ukrajinský pracovník by měl podle návrhu nárok na nejméně 23.820 korun. U mediánu by rozdíl mezi českým a ukrajinským zaměstnancem činil 7634 korun, tvrdí komora.

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost. Firmy si stěžují na to, že nemohou najít pracovníky a některé musí omezovat výrobu. V prosinci úřad práce evidoval 231.534 uchazečů o zaměstnání a 324.410 volných míst. Podle komory firmám reálně chybí už 440.000 zaměstnanců.

Komora jedná s vládou o navýšení roční kvóty ukrajinských pracovníků na 40.000. Náklady odhaduje na 100 milionů korun ročně. Podle propočtů komory by se ale příjem státu z odvodů a daní zvýšil nejméně stonásobně, tedy o deset miliard korun ročně. "Podstatnější ale je, že ačkoliv je to kapka v moři, podniky nebudou muset tolik odmítat zakázky," podotkl Dlouhý.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomická krize: Šok, který drtivě zasáhne Česko? Expert rázně varuje

22.11.2019 22:02 Aktualizováno Mezi ekonomy se stál častěji hovoří o možné ekonomické krizi. Ačkoliv banky uklidňují a recese se…

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

22.11.2019 17:10 Aktualizováno Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla…

Babiš slibuje: Národní investiční plán představíme do Vánoc

22.11.2019 12:53 Vláda představí Národní investiční plán do Vánoc. Na setkání s představiteli českého stavebnictví…

Pražské letiště letos odbavilo už přes 15 milionů cestujících. Tyto…

22.11.2019 12:15 Pražské letiště odbavilo v prvních deseti měsících letošního roku celkem 15,2 milionu cestujících,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama