Jak pomoci živnostníkům? ODS představila 19 opatření, je připravena jednat s Babišem

ODS navrhuje 19 opatření, která mají pomoci živnostníkům a malým podnikatelům. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl zahájit jednání, řekl dnes novinářům předseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala před zahájením schůze dolní komory. Reagují tak na to, že hnutí ANO po sobotní ideové konferenci v Ostravě uvedlo, že chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Petr Fiala, předseda ODS
doporučujeme

Fiala si postěžoval, že hnutí ANO v minulosti bránilo návrhům ODS, které měly živnostníkům a drobným podnikatelům pomoci. Poslanci ANO podle něj odmítli snížit daň z přidané hodnoty, EET, daň z nabytí nemovitosti či zavedení povinného zveřejňování povinností pro podnikatele. Výjimkou je podle něj návrh na zvýšení limitů pro výdajové paušály na dva miliony korun. ODS je připravena o opatřeních s Babišem jednat, řekl Fiala.

Mezi konkrétní navrhované body patří zavedení jednotného inkasního místa, zastavení třetí a čtvrté vlny EET a zrušení první a druhé vlny, zrušení kontrolního hlášení DPH pro malé živnostníky a podnikatele, flexibilní zákoník práce, omezení počtu kontrolních míst, prodloužení lhůt pro komunikaci se státními úřady nebo snížení nepřiměřených pokut podnikatelům.

Zavedením možnosti úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů pevnou částkou by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) odpadla nejmenším podnikatelům administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly.

Novinku by podle jejího záměru mohli využít podnikatelé s ročním obratem do milionu korun. Nesměli by ale být dobrovolnými plátci daně z přidané hodnoty. Právě milion korun ročního obratu je hranice pro registraci k DPH. Opatření by podle Schillerové mohlo být součástí širší daňové reformy patrně od roku 2021, případně by mohlo být zavedeno i o rok dřív.

Princip vítají podnikatelé. Záležet bude ale podle nich na jeho detailech, zejména na výši částky a koho se bude týkat.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Haribo, Mars, Nestlé. Jak si v Česku vedou výrobci cukrovinek?

22.09.2019 15:29 Česká pobočka firmy Mars byla loni třetím rokem ve ztrátě, snížila ji však skoro o 13 milionů Kč na…

Zeman je pro rozšíření EET. Zákon podepíše, jakmile ho dostane na stůl

22.09.2019 12:28 Prezident Miloš Zeman podepíše zákon o rozšíření elektronické evidence tržeb (EET), jakmile ho…

V globální ekonomice se zatahuje. Upraví ČNB úrokové sazby?

22.09.2019 09:57 Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze…

Lesy města Brna těží kvůli kůrovci víc dřeva, sází pestré porosty

21.09.2019 17:41 Lesy města Brna už letos kvůli kůrovcové kalamitě vytěžily asi 100.000 kubíků dřeva, číslo za celý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama