ČNB podle soudu odebrala licenci ERB bank oprávněně

Odnětí bankovní licence ERB bank bylo v souladu se zákonem, rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS). Zamítl kasační stížnost banky. Licenci jí v roce 2016 odebrala Česká národní banka. ERB bank už dříve neuspěla u soudů nižších stupňů, s jejichž rozhodnutím se NSS ztotožnil. Zprávu o rozhodnutí dnes zveřejnil Nejvyšší správní soud na webových stránkách.

Česká národní banka
doporučujeme

Rozhodnutí o odebrání povolení k činnosti nebylo podle NSS nepřiměřené ani rozporné s údajným legitimním očekáváním ERB bank.

"Zároveň Česká národní banka postupovala správně, když pochybení banky posoudila ke konkrétnímu datu v minulosti, ovšem nechala otevřenou možnost, že by až do rozhodnutí o odnětí bankovní licence mola přihlédnout k případným zlepšením v činnosti banky," uvedl v rozhodnutí soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek. Dodal, že zlepšení nenastala, a banka ani přes uložená nápravná opatření v roce 2014 vytýkané nedostatky neodstranila.

ČNB odebrala ERB bank licenci v roce 2016, protože řídicí a kontrolní systém banky nesplňoval požadavky zákona o bankách a související předpisy. Předběžným opatřením ještě před odejmutím licence ČNB zakázala bance přijímat vklady, poskytovat úvěry a nabývat riziková aktiva. Rozhodnutí o předběžném opatření i odnětí licence banka neúspěšně napadla rozkladem. Proti rozhodnutím o rozkladu podala žaloby, které Městský soud v Praze spojil ke společnému řízení a zamítl je. Nyní se s ním ztotožnil i Nejvyšší správní soud.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ v pololetí meziročně navýšil čistý zisk i tržby, odhadují analytici

09.08.2020 14:46 Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby.…

Dotovaný voucher do lázní se stal noční můrou, tvrdí svaz. Dostálová je…

09.08.2020 13:25 Třetina ze 120.000 lidí, kteří si stáhli poukazy na dotovaný pobyt v lázních, ho neuplatní. V…

U školních potřeb táhne ekologie, k dostání jsou i sety s rouškou

09.08.2020 09:44 U školních potřeb bude letos převažovat důraz na udržitelnost. Řetězce rozšířily nabídku zboží z…

OKD se začíná připravovat na obnovení těžby, odstávka kvůli koronaviru…

09.08.2020 08:55 Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama