ČNB podle soudu odebrala licenci ERB bank oprávněně

Odnětí bankovní licence ERB bank bylo v souladu se zákonem, rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS). Zamítl kasační stížnost banky. Licenci jí v roce 2016 odebrala Česká národní banka. ERB bank už dříve neuspěla u soudů nižších stupňů, s jejichž rozhodnutím se NSS ztotožnil. Zprávu o rozhodnutí dnes zveřejnil Nejvyšší správní soud na webových stránkách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Česká národní banka

Rozhodnutí o odebrání povolení k činnosti nebylo podle NSS nepřiměřené ani rozporné s údajným legitimním očekáváním ERB bank.

"Zároveň Česká národní banka postupovala správně, když pochybení banky posoudila ke konkrétnímu datu v minulosti, ovšem nechala otevřenou možnost, že by až do rozhodnutí o odnětí bankovní licence mola přihlédnout k případným zlepšením v činnosti banky," uvedl v rozhodnutí soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek. Dodal, že zlepšení nenastala, a banka ani přes uložená nápravná opatření v roce 2014 vytýkané nedostatky neodstranila.

ČNB odebrala ERB bank licenci v roce 2016, protože řídicí a kontrolní systém banky nesplňoval požadavky zákona o bankách a související předpisy. Předběžným opatřením ještě před odejmutím licence ČNB zakázala bance přijímat vklady, poskytovat úvěry a nabývat riziková aktiva. Rozhodnutí o předběžném opatření i odnětí licence banka neúspěšně napadla rozkladem. Proti rozhodnutím o rozkladu podala žaloby, které Městský soud v Praze spojil ke společnému řízení a zamítl je. Nyní se s ním ztotožnil i Nejvyšší správní soud.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řeznictví v Praze prodalo 300 kilo polského drůbežího, byla v něm salmonela

19.03.2019 20:51 Aktualizováno Pražské řeznictví Miloš Křeček KK prodalo zákazníkům 300 kilogramů polského drůbežího masa,…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Výsledky ČEZ zklamaly. Výhled je naopak pozitivní, shodují se analytici

19.03.2019 10:29 Výsledky energetické skupiny ČEZ za loňský rok zaostaly za očekáváním analytiků. Čistý zisk firmy…

Čistý zisk ČEZ loni prudce klesl. Výsledky jsou horší než odhady analytiků.

19.03.2019 08:59 Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama