ČNB vydala další sadu výročních dvacetikorun, opět se na ni stojí fronty

První den výdeje dvacetikorunových mincí s portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska dnes doprovázely fronty. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na Příkopě se dnes před devátou hodinou ráno vinula fronta několika stovek lidí až do poloviny ulice Nekázanka. Nově také ČNB dnes začala vydávat klasickou oběžní stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka
doporučujeme

Téměř čtvrt kilometru dlouhá fronta se dnes po osmé hodině ráno táhla od vstupu do České národní banky v Rooseveltově ulici v Brně. U pobočky ČNB v Nádražní ulici v Ostravě stály ráno ve frontě stovky lidí. Fronta se táhla z Nádražní ulice přes Prokešovo náměstí kolem obvodní radnice až za roh do Tyršovy ulice.

"Jako filatelista a numismatik si takové věci hlídám. Dělám to hlavně kvůli dětem a vnoučatům, aby viděli, čím jsme kdysi platili. Myslím, že až vyrostou, tak takovými nesmysli platit nebudou. Vzal jsem si dnes kvůli tomu volno, bydlím 120 kilometrů od Brna," uvedl pětapadesátiletý Marek, který se zdráhal prozradit své příjmení.

Podle mluvčí banky jsou zásoby mincí rozdělené plošně v regionech podle očekávané poptávky. "Rozhodně nepředpokládáme, že by došly první den. I podle zkušeností z loňského října očekáváme, že je budeme vyměňovat několik dní," uvedla Denisa Všetíčková.

Mince vydávané v říjnu se v současnosti nabízejí na aukčním portálu Aukro až za 599 korun, v aukci jsou aktuálně za 180 korun. Dnes vydávané mince a bankovka se na Aukro aktuálně draží za zhruba 700 korun, v ČNB je možné je vyměnit za 160 korun. Sadu je možné na Aukru koupit i za dva tisíce korun.

Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky rovněž doprovázely několikahodinové fronty.

ČNB plánuje u bankovky i každé z mincí vydat opět omezený počet, 200.000 kusů od každé. Výměna potrvá do vyčerpání zásob.

Mince a bankovky není možné objednat ani zaslat. Možná je pouze výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky, a to výhradně na pracovištích České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Seznam a otvírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde se výměny mincí provádějí, jsou dostupné na webu ČNB.

ČNB stanovila maximální možné množství pro výměnu na tři dvacetikoruny od každého motivu a tři stokoruny s přetiskem na osobu. Při návštěvě pracoviště ČNB si tak budou moci občané vyměnit maximálně devět dvacetikorun v celkové hodnotě 180 Kč a bankovky v hodnotě 300 Kč.

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s dříve vydanými mincemi s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše.

ČNB také vydá k 100. výročí československé měny zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun. Její hmotnost bude 130 kilogramů, průměr má mít víc než půl metru a silná bude 45 milimetrů. Půjde pouze o výstavní exponát.

Tato mince bude k vidění na výstavě České národní banky nazvané 100 let česko-slovenské koruny, která se bude konat od pátku 1. února do neděle 28. dubna v Císařské konírně Pražského hradu. V rámci expozice si budou moci návštěvníci také prohlédnout vzácné československé mince a papírové peníze, zlaté slitky, medaile či originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy nebo Maxe Švabinského.

Ve čtvrtek také ČNB vydá vůbec první pamětní bankovku s portrétem Aloise Rašína. Její prodejní cena bude zhruba desetinásobně vyšší, než je její uvedený nominál 100 Kč. Zájemci si ji budou moci zakoupit pouze u smluvních partnerů ČNB.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko změní surovinovou politiku. Těchto pět kovů bude "superstrategických"

15.12.2019 17:38 Zlato, lithium, uran, rubidium a cesium se stanou takzvanými superstrategickými surovinami ČR,…

Nákupní horečka před Vánoci se stupňuje. Jaké zboží jde na dračku?

15.12.2019 17:20 Nákupní horečka před blížícími se Vánoci se stupňuje. Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu…

Budvar je připraven na brexit, vyjednal si zvláštní celní režim

15.12.2019 16:00 Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve…

Vánoce: Jak vyzdobit byt? Mizí jedna tradice, kterou známe už z dob…

15.12.2019 12:51 Zájem o vánoční osvětlení a ozdoby v Česku meziročně podle obchodníků opět vzrostl. Češi jsou za ně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama