Zavřít jedna jatka v Polsku nestačí. Česko přitvrdí v kontrole masa, oznámil Toman

Uzavření jedněch jatek v Polsku není podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) dostatečné opatření, chce systémové řešení. Budou proto pokračovat zvýšené kontroly dovozového masa z Polska. Ministr to ČTK sdělil po dnešním jednání s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwioro. V Polsku se měly porážet na jatkách nemocné krávy, maso se však podle polských úřadů nedostalo do Česka. Polská veterinární správa na svých internetových stránkách uvedla, že jatka, kde se nemocné krávy porážely, přišla o povolení k činnosti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mleté maso
doporučujeme

"Podle paní velvyslankyně se žádné maso z jatek, kterých se kauza týká, neexportovalo do České republiky. Informovala mě, že provozovateli jatek bylo odebráno živnostenské oprávnění a případ začala vyšetřovat polská policie a prokuratura. Veškeré maso z těchto jatek bylo staženo z trhu. Byly také nařízeny kontroly jatek v celém regionu," uvedl Toman.

Poláci pak podle něj slíbili, že budou české úřady informovat o všech dalších krocích. V pondělí bude kvůli tomu Toman telefonovat s polským ministrem zemědělství Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Toman požaduje systémová opatření v celém Polsku. "Primární je pro mě ochrana našich spotřebitelů, takže chci záruky, že obchodování s nemocnými zvířaty nebude pokračovat a taková zvířata se nedostanou na jatka. Také chci ujištění, že v Polsku budou fungovat kontroly minimálně na stejné úrovni jako v České republice, kde dokážeme vysledovat původ každého kilogramu hovězího masa. Do té doby, než dostaneme skutečné záruky o funkčnosti polského systému, budou u nás nadále probíhat zesílené kontroly zásilek z Polska," uzavřel. Zatím tak stát nepřistoupil k zákazu dovozu polského masa.

Na případ upozornila polská televize TVN24, podle níž někteří polští chovatelé prodávají majitelům jatek nemocné krávy, jejichž maso může ohrozit lidské zdraví. Jatka mají o maso zájem, protože výkupní cena je výrazně nižší než u zdravého dobytka a z jeho prodeje obchodníkům mají vyšší zisk.

Investigativní reportér natočil tuto nezákonnou praktiku skrytou kamerou. Nechal se zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství na východě Polska a podílel se na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka, které přivážely nákladní vozy takřka výhradně večer za tmy. Viditelně zkažené části jejich masa se potom odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali okolo 15 kusů nemocného dobytka.

O jejich maso je přesto mezi majiteli jatek zájem, protože zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (15.000 Kč), zatímco nemocný dobytek stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně veliký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých krávách 350.000 zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.

Polští producenti masa se rozsah problému snaží podle agentury Reuters bagatelizovat, zároveň ale dodávají, že by měl přitáhnout pozornost k systému veterinárních kontrol na jatkách. "Jde o problém jediné společnosti. Je to nepříjemné a je to odsouzeníhodné. Naštěstí jde o malá jatka a ostatních 99,9 procenta výroben masa je v pořádku," uvedl šéf Sdružení polských řezníků a uzenářů Janusz Rodziewicz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama