Špatná zpráva pro Čechy: Budvar zdražil ceny piva ve slevách. Důvod?

Pivovar Budějovický Budvar zdražil od 1. ledna v průměru o tři procenta ceny piva, které nabízí v obchodech při slevových akcích. Zareagoval tak na růst výrobních nákladů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Pivo
doporučujeme

"O finální regálové ceně nicméně vždy rozhoduje konkrétní obchodní řetězec. Museli jsme reagovat na růst výrobních nákladů," uvedl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Už loni podle něj rostly ceny surovin, zejména chmele, energií, dopravy, zvýšily se i osobní náklady. "Tyto trendy budou pokračovat i letos. Druhým důvodem je to, že chceme i nadále hrát výraznou roli v prémiovém segmentu piva a cenová pozice našich produktů tomu musí odpovídat," řekl mluvčí.

Aktuálně lze pořídit světlý ležák Budvar ve slevě třeba v obchodech Tesco, které půllitrovou lahev nabízí za 14,90 Kč. Prodejce uvádí, že jde o slevu 31 procent proti běžné ceně. Penny Market nabízí stejné pivo za 16,90 Kč, v tomto případě uvádí slevu 21 procent.

Nákupy ve slevách jsou u Čechů oblíbené. Podle loňského průzkumu společnosti GfK se podíl výdajů za potraviny a drogerii ve slevových akcích v roce 2017 snížil na 46 procent, zatímco o dva roky dříve dosahoval 46,9 procenta.

O nastavení pravidel pro fungování slevových akcí debatuje s jednotlivými obchodními řetězci ministerstvo zemědělství. Ministr Miroslav Toman (za ČSSD) v říjnu uvedl, že by chtěl uzákonit, aby se potraviny v ČR nedaly prodávat za podnákladové ceny. Slevové akce však úplně rušit nechce. "Nabízí se několik možností řešení, například snížení podílu prodeje v promo akcích nebo nastavení maximální výše slevy," uvedl tehdy ministr.

V hospodaření Budvaru se zdražení podle Samce neprojeví. Národnímu podniku to podle mluvčího pomůže částečně pokrýt loňský i očekávaný letošní růst nákladů.

Budvar měl v roce 2017 tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. Budvar v roce 2017 prodal 1,547 milionu hektolitrů piva, meziročně klesl výstav o čtyři procenta, a to navzdory vyššímu exportu. Pivovar se 670 zaměstnanci vyvezl v roce 2017 rekordní objem piva. Do 76 zemí exportoval více než 990.000 hektolitrů piva, meziročně o 1,5 procenta více.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak jsou na tom Češi se spořením? Průzkum odhalil raritu

05.12.2019 15:48 Čechům letos stouply průměrné měsíční úspory o 233 korun na 2720 korun. Podíl jejich úspor na…

Bankroty v Česku: Novela insolvenčního zákona situaci rapidně změnila

05.12.2019 13:47 Aktualizováno V Česku bylo letos v listopadu vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, o osm více než v říjnu…

Za kolik natankujete? Spor velmocí je pro české řidiče výhodný

05.12.2019 10:59 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně klesly. Benzin zlevnil od minulé…

Státní rozpočet? Vláda šermuje fiktivními příjmy, rada požaduje změnu

04.12.2019 15:30 Národní rozpočtová rada doporučila upravit schvalování státního rozpočtu tak, aby návrh rozpočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama