Český průmysl doplácí na problémy ve světě, index PMI stále klesá

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu dále zhoršovaly, když index PMI klesl z prosincových 49,7 bodu na 49 bodů. To je nejhorší hodnota od ledna 2013. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

Hlavním důvodem zhoršení celkového zdraví sektoru byl pokles objemu výroby a nových zakázek. Zároveň nastal v sektoru první pokles zaměstnanosti od dubna 2013. Pokles byl spojen s nižšími požadavky z výroby i s menším počtem dostupných pracovníků.

"Znepokojivé je první snížení zaměstnanosti od dubna 2013. Obavy z nejistého světového trhu a z dalšího dopadu zpomalování automobilového průmyslu dále utlumily optimismus výrobců ve výhledu na příští rok," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že vývoj českého PMI v lednu následuje vývoj v zahraničí, který vykresluje obdobný obrázek. Předběžný PMI v Německu klesl v lednu na 49,9 bodu a dostal se tak na nejnižší úroveň za 50 měsíců. "Méně příznivé vyhlídky na ekonomický vývoj v zahraničí a poslední náznaky z ČNB tak spíše naznačují, že bankovní rada příští týden s dalším růstem sazeb počká," uvedl.

Pokles indexu podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče tak ukazuje dopad slabšího růstu průmyslové aktivity v eurozóně na ČR.

"Český průmysl doplácí z velké části na neblahý zahraniční vývoj. Částečně si ale za méně zakázek můžeme sami. Z důvodu až přílišného růstu mezd napříč ekonomikou totiž průmysl ztrácí konkurenceschopnost," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

"Další výhled českého průmyslu je chmurný. Nezdá se, že by popsané příčiny mohly rychle odeznít," dodal. Úspěchem tak podle něj bude, pokud česká ekonomka letos vykáže růst mezi dvěma až 2,5 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB plánuje 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé vydá i dukáty

19.11.2019 14:58 Česká národní banka (ČNB) plánuje v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek,…

Jste připraveni na DVB-T2? Televizní revoluce začne už příští týden

19.11.2019 12:04 Aktualizováno Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 je připraveno 56 procent domácností, což je o 12…

Růst minimální mzdy? Nastal nečekaný problém, musí zakročit vláda

18.11.2019 17:49 Aktualizováno Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda.…

Vláda kývla na digitální daň, má zasáhnout internetové giganty

18.11.2019 17:45 Aktualizováno Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama