Český průmysl doplácí na problémy ve světě, index PMI stále klesá

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu dále zhoršovaly, když index PMI klesl z prosincových 49,7 bodu na 49 bodů. To je nejhorší hodnota od ledna 2013. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ekonomická krize, ilustrační foto

Hlavním důvodem zhoršení celkového zdraví sektoru byl pokles objemu výroby a nových zakázek. Zároveň nastal v sektoru první pokles zaměstnanosti od dubna 2013. Pokles byl spojen s nižšími požadavky z výroby i s menším počtem dostupných pracovníků.

"Znepokojivé je první snížení zaměstnanosti od dubna 2013. Obavy z nejistého světového trhu a z dalšího dopadu zpomalování automobilového průmyslu dále utlumily optimismus výrobců ve výhledu na příští rok," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že vývoj českého PMI v lednu následuje vývoj v zahraničí, který vykresluje obdobný obrázek. Předběžný PMI v Německu klesl v lednu na 49,9 bodu a dostal se tak na nejnižší úroveň za 50 měsíců. "Méně příznivé vyhlídky na ekonomický vývoj v zahraničí a poslední náznaky z ČNB tak spíše naznačují, že bankovní rada příští týden s dalším růstem sazeb počká," uvedl.

Pokles indexu podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče tak ukazuje dopad slabšího růstu průmyslové aktivity v eurozóně na ČR.

"Český průmysl doplácí z velké části na neblahý zahraniční vývoj. Částečně si ale za méně zakázek můžeme sami. Z důvodu až přílišného růstu mezd napříč ekonomikou totiž průmysl ztrácí konkurenceschopnost," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

"Další výhled českého průmyslu je chmurný. Nezdá se, že by popsané příčiny mohly rychle odeznít," dodal. Úspěchem tak podle něj bude, pokud česká ekonomka letos vykáže růst mezi dvěma až 2,5 procenta.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy děsí chudoba ve stáří. V penzijních fondech si spoří už 967 tisíc…

19.02.2019 15:20 Aktualizováno Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Jedinečný resort v pražských Vokovicích: Moderní pražské bydlení v…

19.02.2019 14:51 Komerční sdělení - Trend stěhování se do hlavního města je stále v kurzu. Není se čemu divit,…

Další milník v platbě mobilem. Do Česka dorazil Apple Pay

19.02.2019 12:59 Mezi platební systémy, které fungují v Česku, se dnes zařadila služba Apple Pay. Lidem umožňuje…

Rizika pro českou ekonomiku? Hospodářská komora vydala varovnou prognózu

19.02.2019 12:54 Aktualizováno Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama