Postupný útlum těžby na lomu ČSA pokračuje, zruší se 80 míst

Na lomu Československé armády (ČSA) na Mostecku pokračuje útlum těžby. Další technologický celek skončí na jaře. V souvislosti s tím se zruší zhruba 80 pracovních míst. Části zaměstnanců těžař nabídne práci jinde. ČTK to řekla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Lom spravuje Severní energetická, která je členem skupiny. Uhlí se na ČSA přestane dolovat v roce 2024.

Přidejte svůj názor

Důl Hamr, foto: Matěj Baťha
doporučujeme

O zachování limitů těžby uhlí v lomu ČSA rozhodl v roce 2015 kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hlavní podíl vytěženého uhlí zajišťuje povrchová těžba. Menším dílem se na celkové těžbě v lokalitě podílí hlubinná těžba v bočních svazích. "Ta probíhá metodou stěnování a její budoucnost těsně souvisí s těžbou na povrchu. Potrvá tedy maximálně do ukončení těžby uhlí povrchovým způsobem v rámci platných limitů těžby," uvedla mluvčí.

Uhlí z lomu ČSA míří nejprve na Úpravnu uhlí v Komořanech, kde se využije pro výrobu tříděného uhlí pro domácnosti a pro přípravu energetických směsí pro české teplárny, elektrárny a průmyslové energetiky. Těžba v lomu ČSA se podle Sáričkové v posledních letech pohybuje nad třemi miliony tun ročně. "Podobně tomu bude i letos," uvedla.

Před dvěma lety horníci vytěžili poslední metr krychlový skrývky, čímž skončilo odkrývání uhelné sloje i práce obřího rypadla. "Korečkové rypadlo RK 5000 je odstaveno na montážním místě a o jeho budoucnosti zatím nebylo rozhodnuto," uvedla Sáričková.

Severní energetická zaměstnává zhruba 800 pracovníků. "Dalších několik stovek pracuje v obslužných firmách a na hlubinné těžbě. Části zaměstnanců, jejich místa budou zrušena, se pokusíme nabídnout práci v některé ze společností skupiny," uvedla mluvčí.

Lom po vytěžení by měl být v budoucnosti zaplaven. Podobně vzniklo jezero Most a jezero Milada na Ústecku. Rekultivační a sanační práce na lomu ČSA mají skončit v roce 2041.

Na práci horníků, kteří v mrazech dostávají vitamíny či horké nápoje, se může podívat i veřejnost v rámci tzv. uhelného safari. Předprodej v rámci letošního jubilejního desátého ročníku zahájí těžař v dubnu, na výběr mají zájemci ze tří tras. "Tradičně je o exkurze veliký zájem a zveřejněné termíny jsou vždy rychle rozebrané. Ročně nás navštíví více než 3000 návštěvníků z celé ČR i zahraničí," uvedla mluvčí.

Sev.en Energy zastřešuje firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biopotraviny jdou na dračku. Češi jich nakupují nejvíc od roku 2008

22.04.2019 14:30 Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33…

Krachující Pilsen Steel zachráněna? Firmu chce koupit miliardář Bochenek

22.04.2019 14:18 Ostravská společnost BR Group, kterou vlastní podnikatel a miliardář Rudolf Bochenek, má zájem o…

Nákup v e-shopu: Dle čeho se Češi rozhodují? Většinu zajímá toto tlačítko

22.04.2019 13:18 Češi se o nákupu v internetovém obchodě rozhodují zejména s ohledem na skladovou dostupnost zboží a…

Češi chtějí luxus v oblacích, zájem o letenky do prémiové třídy roste

22.04.2019 12:42 Češi v posledních letech stále častěji létají ve vyšších třídách. Zájem o letenky do prémiové třídy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama