Maso z problematických polských jatek doputovalo do Prahy. Co ukázala kontrola?

Veterináři v polském hovězím mase z problematických jatek, které bylo přivezeno do Prahy, nezjistili zbytky léčiv. Maso bylo i vzhledově v pořádku. Zatím nejsou hotové testy na salmonelu, sdělil dnes ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Nejspíš tak bylo v pořádku i 56 kilogramů masa, které odebraly restaurace, šlo o stejnou zásilku. Při dnešních kontrolách na česko-polských hranicích veterináři s celníky zkontrolovali 151 vozidel, z nichž 28 vezlo veterinární zboží. Zjistili 15 závad, veskrze administrativních, ze tří zásilek odebrali vzorky, které také zkontrolují na salmonelu a zbytky veterinárních léčiv. Nejzávažnější pochybení bylo nejspíš v Libereckém kraji, kde veterináři našli 120 kg hovězího masa bez průkazů původu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hovězí maso

Veterináři zastavovali vozidla také v Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. "Pokud jde o zjištěné závady, v naprosté většině se jednalo o závady administrativního rázu. Veterinární inspektoři při zachycení polského hovězího masa odebírají vzorky, které budou následně vyšetřovány na rezidua inhibičních látek, což by znamenalo léčení zvířat antibiotiky, bude provedeno senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel," uvedl Majer.

Nejspíš největší chybu zjistili veterináři první den při kontrole v obci Rynoltice v Libereckém kraji, 120 kg masa bez průkazů o původu bylo na místě znehodnoceno barvou, zásilka bude zlikvidována v asanačním podniku.

Zatím veterináři od 28. ledna do pondělí odebrali skoro 80 vzorků zásilek polského hovězího, vyšetřena byla zatím třetina, všechny byly v pořádku.

Ze zhruba 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských jatek, které se dostalo do ČR, se 137 kilogramů prodalo spotřebitelům nebo restauracím. Na polských jatkách se údajně porážely nemocné krávy.

Dvacet kilogramů hovězího z problematických jatek směřovalo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, kde řezník všechno prodal zákazníkům. Dvě dodávky masa o hmotnosti 40 a 21 kilogramů byly v Kostelci nad Labem také prodány konečným spotřebitelům. Dalších 56 kilogramů bylo prodáno právě pražským restauracím. Obchodníci, kteří maso prodávali, podle veterinářů nepochybili - maso prodali ještě před výstrahou evropského systému rychlého varování.

Jak dnes řekl ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi jeho polský protějšek, polská jatka budou pod stálým kamerovým dohledem, změna bude schválena do konce března. Zároveň skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře. Toman měl dnes s polským ministrem Krzysztofem Ardanowským telefonický rozhovor.

Po schválení změn v legislativě budou muset být polská jatka snímána 24 hodin denně kamerami. V případě zhoršení situace je ČR stále připravena zakázat dovoz polského hovězího masa.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nevíte, jak začít podnikat? Praha zřizuje speciální poradnu

21.02.2019 17:33 Zástupci pražského magistrátu dnes v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum,…

Aféra s masem graduje, řetězce v Česku přestávají nakupovat hovězí v Polsku

21.02.2019 17:04 Řetězec Makro přestal odebírat hovězí maso z Polska, Agrofert přerušil spolupráci s polským…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama