Česko zkontrolovalo 543 aut s polským masem. Jaký byl nejvažnější prohřešek?

Veterináři, policisté a celníci zastavili v tomto týdnu kvůli polskému hovězímu 543 vozidel v příhraničních oblastech. Z toho ve 139 případech vezl kamion či dodávka veterinární zboží, inspektoři přišli na 16 závad, většinou administrativních. Zatím vyhodnocené vzorky na zbytky léčiv byly v pořádku, sdělil dnes Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Mimořádné kontroly se dělaly kvůli podezření, že se v Polsku na jatkách poráží nemocné krávy.

Přidejte svůj názor

Hovězí maso
doporučujeme

"Nejzávažnějším zjištěním byla přeprava zhruba 120 kilogramů hovězího masa bez jakýchkoliv průkazů původu zjištěná při kontrole v obci Rynoltice v Libereckém kraji," uvedl Majer.

Kontrola zjistila také například nedodržení teplot při přepravě potravin. Veterinární inspektoři při zachycení polského hovězího masa odebírali vzorky, které byly následně vyšetřovány na látky prokazující léčení zvířat antibiotiky, provádí se také senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel, dodal. Podle Majera se odebralo přes 100 vzorků, 32 jich bylo vyhovujících, zbytek se vyhodnocuje. Do akce se zapojilo přes 30 veterinářů.

"Jsem rád, že kontroly neodhalily žádné zdravotně závadné maso. I tak budou intenzivní kontroly probíhat i nadále, chceme se ujistit, že českému spotřebiteli nehrozí žádné riziko," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Pražská hygienická stanice dnes uvedla, že kontrolovala maso ve čtyřech restauracích, které se na prodej hovězího masa specializují. Hygienici zatím závažné nedostatky nezjistili, ve všech případech mělo maso řádné značení včetně dodacích listů.

"Dvě restaurace původ masa na jídelních lístcích neuváděly. Další dvě původ masa na jídelníčku uvedly, nicméně jedna z nich měla na etiketě výrobku uveden jako zemi původu masa jiný jihoamerický stát než ten, který uváděla na tištěném jídelním lístku přímo v restauraci, a také na menu zveřejněném na webových stránkách podniku," uvedli hygienici. Kontrola ještě nebyla ukončena.

Tajně natočená reportáž polské televize TVN24 koncem ledna ukázala, že v masokombinátu v Mazovském vojvodství byl porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady vylučují, že by bylo ohroženo zdraví lidí. Do Česka bylo z těchto jatek vyvezeno asi 300 kilogramů hovězího a k lidem, či do restaurací se dostalo 137 kilogramů. Maso z problematických jatek prověřila SVS, podle které vyhovělo smyslovému hodnocení a neobsahovalo zbytky léčiv. Podle čtvrtečních informací SVS v mase nebyly ani bakterie způsobující salmonelózu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o…

19.04.2019 14:26 Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun.…

Česko je na štíru s čerpáním eurodotací, Brusel letos proplatil 27,6…

19.04.2019 13:45 Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období…

Velkoobchodům Makro stoupl zisk na 606 milionů korun, tržby klesly

19.04.2019 13:01 Velkoobchodům Makro Cash&Carry meziročně stoupl ve finančním roce 2017/2018 zisk o pět procent na…

ŘLP zvýšilo obrat, 150 milionů ze zisku se má převést do státního rozpočtu

19.04.2019 10:45 Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama