Obchody o svátcích opět otevřené? Sněmovnu čeká závěrečné hlasování až v březnu

Sněmovna zřejmě zruší zákon, který zakazuje prodej v obchodech o stanovených svátcích. Doporučil jí to hospodářský výbor, když projednával poslaneckou novelu, která má za cíl vyjmout z regulace prodejní doby velkoobchod. O poslanecké novele a vloženém pozměňovacím návrhu na zrušení zákona by Sněmovna mohla teoreticky hlasovat v pátek, podle informací ČTK by však schůze měla skončit již ve středu. Závěrečné hlasování se tak odehraje zřejmě až v březnu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Hospodářský výbor ve středu doporučil schválit pozměňovací návrh předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který chce celý zákon zrušit. Návrh na zrušení zákona podala TOP 09 již dříve také jako samostatný návrh. Zákazu prodejů se zastávají například ČSSD, lidovci a komunisté.

Zrušit celý zákon o prodejní době navrhovala již dříve opoziční ODS. Sněmovna ale její návrh loni v lednu zamítla. Za zachování zákona o prodejní době tenkrát hlasovalo 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, přidali se i někteří Piráti.

Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil, a to zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Poslanecká novela poslanců ANO a ODS počítá s tím, že z omezení regulace prodejní doby by vypadl velkoobchod. Maloobchodu by se předloha nedotkla, tyto prodejny by zůstávaly o stanovených svátcích zavřené.

Velkoobchody jsou určeny zejména podnikatelům k zásobování jejich zařízení, například provozovatelům restaurací, hotelů nebo malých obchodů. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti. Autoři novely argumentují mimo jiné tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poukazují například na stravovací provozy, které potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Hospodářský výbor nedoporučil novelu zamítnout a ponechat tak zákon v současné podobě beze změny. Návrh na zamítnutí vznesl ve druhém čtení Stanislav Grospič (KSČM). Komunisté se obávají, že novela by umožnila obchodům zákaz prodejů obcházet, protože maloobchody by si podle nich mohly najít podnikatele, třeba jen jednoho, kterému by dodávaly zboží a argumentovaly by, že jsou velkoobchodem.

KSČM a KDU-ČSL chtějí rozšířit zákaz prodeje na všechny svátky, nejen státní, ale i ostatní, jako je třeba Velký pátek nebo 1. květen. Zavřeno by tak bylo celkem o 13 dnech. Tento návrh ale hospodářský výbor nedoporučil schválit.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňský kraj čeká boom, hodnota jeho majetku vzrostla na 30,1 miliardy

21.04.2019 16:44 Hodnota majetku Plzeňského kraje vzrostla ke konci loňského prosince na 30,1 miliardy korun. Z dva…

Ekonomika ČR zpomaluje, odbory to nezajímá. Dál budou tlačit na růst mezd

21.04.2019 10:07 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce dál tlačit na růst výdělků a jejich…

Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o…

19.04.2019 14:26 Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun.…

Česko je na štíru s čerpáním eurodotací, Brusel letos proplatil 27,6…

19.04.2019 13:45 Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama