Komentář: Čína už nechce platit Soukupovy dluhy?

Jaromír Soukup si užil svých 15 minut slávy, ty ale většinou následuje pád na tvrdé dno. Jeho pořadům klesá sledovanost, lidé se smějí jeho hnutí, a teď přišel údajný rozvod s Číňany.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jaromír Soukup
doporučujeme

Je třeba si zvyknout, že kolem osoby Jaromíra Soukupa nemusí být vždy vše tak, jak (se) říká. Například jeho televize dosahovala docela hezkých čísel v době, kdy na ní moderoval asi 48 pořadů. Jistě, dlouhodobé statistiky ukazují propad oproti konkurenci, některé pořady si ale stály dobře.

Tedy pokud v nich byl živý a reálný Soukup a nešly z reprízy. Ale to je jiná kapitola. Podstatné je, že se je mediální magnát rozhodl zrušit. Jako důvod uvedl "bezobsažnost toho, co v nich politici říkají." Že to nedává smysl? Na to si mohl Soukup zvyknout už dávno, nemoderoval první politický pořad.

Nabral si toho na sebe moc? Neměl čas věnovat se svému hnutí? Odmítali k němu chodit?divákům se zajídal? Pravým důvodem může být cokoliv, včetně snahy o šetření financí. Soukupovy firmy na tom nejsou zrovna nejlépe. To sice jejich majitel popírá a hodlá se kvůli tomu soudit, novináři ale nezávisle na sobě tvrdí opak. A na rozdíl od něj se opírají o čísla.

Rozhodnutí o tom, kolik a komu Soukup dluží, přenecháme soudům, proslýchá se ale, že pohledávky ve výši stamilionů korun vlastní například Daniel Křetinský nebo konkurenční televize. A to pro TV Barrandov není dobrá zpráva. Zejména v kombinaci s tou poslední.

Soukupa totiž opouští jeho čínští sponzoři. China International Group Corporation (CIGC) se chystá odejít z mediálních společností Empresa Media a Médea, údajně kvůli politickým ambicím. Pozoruhodné je, že CIGC spadá pod holding CEFC, který kvůli vysokému zadlužení upadl do problémů. 

Výkon akcionářských práv nad CEFC Europe následně přebírá CITIC, která je státní firmou, a jakmile CITIC převezme aktiva CEFC Europe, společnost Soukupovy firmy opustí. Ze strany Číny jde o pozoruhodný krok, protože propojení byznysových a politických ambicí tam není nic výjimečného. Ostatně některé firmy (všichni víme které) údajně dokonce tamní vláda využívá ke špehování jiných částí světa. 

Ale od spekulací zpět k faktům. Pro čínskou firmu, ještě k tomu státní, by přece bylo výhodné mít zavázaného českého politika, tedy i jiného než Miloše Zemana. Nestojí i za krachem spolupráce právě nepříliš pozitivní ekonomické výsledky?

Na druhou stranu se Soukupovou politickou kariérou to také nevypadá dvakrát růžově. Kolik podpisů jeho hnutí sbírá jsme sice nezjistili, ale na sociální síti hnutí sleduje zhruba 4000 lidí, a jak se zdá dle komentářů, většina lidí si z moderátora/ředitele/politika zatím jen dělá srandu. 

Jedna výtka ale za zmínku stojí. Někteří diskutující poukazují na to, že nebýt čínských financí, Soukup by se do politiky nehrnul. Bude zkrátka zajímavé sledovat, jak se s nově nastalou situací ředitele televize Barrandov popere. Třeba se to ani tentokrát neobejde bez žalob a slovních útoků na oponenty/konkurenty.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika ČR zpomaluje, odbory to nezajímá. Dál budou tlačit na růst mezd

21.04.2019 17:31 Aktualizováno Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce dál tlačit na růst výdělků a jejich…

Plzeňský kraj čeká boom, hodnota jeho majetku vzrostla na 30,1 miliardy

21.04.2019 16:44 Hodnota majetku Plzeňského kraje vzrostla ke konci loňského prosince na 30,1 miliardy korun. Z dva…

Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o…

19.04.2019 14:26 Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun.…

Česko je na štíru s čerpáním eurodotací, Brusel letos proplatil 27,6…

19.04.2019 13:45 Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama