Komentář: Čína už nechce platit Soukupovy dluhy?

Jaromír Soukup si užil svých 15 minut slávy, ty ale většinou následuje pád na tvrdé dno. Jeho pořadům klesá sledovanost, lidé se smějí jeho hnutí, a teď přišel údajný rozvod s Číňany.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jaromír Soukup

Je třeba si zvyknout, že kolem osoby Jaromíra Soukupa nemusí být vždy vše tak, jak (se) říká. Například jeho televize dosahovala docela hezkých čísel v době, kdy na ní moderoval asi 48 pořadů. Jistě, dlouhodobé statistiky ukazují propad oproti konkurenci, některé pořady si ale stály dobře.

Tedy pokud v nich byl živý a reálný Soukup a nešly z reprízy. Ale to je jiná kapitola. Podstatné je, že se je mediální magnát rozhodl zrušit. Jako důvod uvedl "bezobsažnost toho, co v nich politici říkají." Že to nedává smysl? Na to si mohl Soukup zvyknout už dávno, nemoderoval první politický pořad.

Nabral si toho na sebe moc? Neměl čas věnovat se svému hnutí? Odmítali k němu chodit?divákům se zajídal? Pravým důvodem může být cokoliv, včetně snahy o šetření financí. Soukupovy firmy na tom nejsou zrovna nejlépe. To sice jejich majitel popírá a hodlá se kvůli tomu soudit, novináři ale nezávisle na sobě tvrdí opak. A na rozdíl od něj se opírají o čísla.

Rozhodnutí o tom, kolik a komu Soukup dluží, přenecháme soudům, proslýchá se ale, že pohledávky ve výši stamilionů korun vlastní například Daniel Křetinský nebo konkurenční televize. A to pro TV Barrandov není dobrá zpráva. Zejména v kombinaci s tou poslední.

Soukupa totiž opouští jeho čínští sponzoři. China International Group Corporation (CIGC) se chystá odejít z mediálních společností Empresa Media a Médea, údajně kvůli politickým ambicím. Pozoruhodné je, že CIGC spadá pod holding CEFC, který kvůli vysokému zadlužení upadl do problémů. 

Výkon akcionářských práv nad CEFC Europe následně přebírá CITIC, která je státní firmou, a jakmile CITIC převezme aktiva CEFC Europe, společnost Soukupovy firmy opustí. Ze strany Číny jde o pozoruhodný krok, protože propojení byznysových a politických ambicí tam není nic výjimečného. Ostatně některé firmy (všichni víme které) údajně dokonce tamní vláda využívá ke špehování jiných částí světa. 

Ale od spekulací zpět k faktům. Pro čínskou firmu, ještě k tomu státní, by přece bylo výhodné mít zavázaného českého politika, tedy i jiného než Miloše Zemana. Nestojí i za krachem spolupráce právě nepříliš pozitivní ekonomické výsledky?

Na druhou stranu se Soukupovou politickou kariérou to také nevypadá dvakrát růžově. Kolik podpisů jeho hnutí sbírá jsme sice nezjistili, ale na sociální síti hnutí sleduje zhruba 4000 lidí, a jak se zdá dle komentářů, většina lidí si z moderátora/ředitele/politika zatím jen dělá srandu. 

Jedna výtka ale za zmínku stojí. Někteří diskutující poukazují na to, že nebýt čínských financí, Soukup by se do politiky nehrnul. Bude zkrátka zajímavé sledovat, jak se s nově nastalou situací ředitele televize Barrandov popere. Třeba se to ani tentokrát neobejde bez žalob a slovních útoků na oponenty/konkurenty.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nevíte, jak začít podnikat? Praha zřizuje speciální poradnu

21.02.2019 17:33 Zástupci pražského magistrátu dnes v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum,…

Aféra s masem graduje, řetězce v Česku přestávají nakupovat hovězí v Polsku

21.02.2019 17:04 Řetězec Makro přestal odebírat hovězí maso z Polska, Agrofert přerušil spolupráci s polským…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama