Sněmovnu čeká bouřlivá debata o EET. Dostanou živnostníci úlevy?

Starostové a nezávislí (STAN) nepodpoří novelu o elektronické evidenci tržeb (EET), pokud nebude přijat jejich pozměňovací návrh, díky kterému by evidenci nepodléhali živnostníci s tržbami do jednoho milionu korun. Na dnešní tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny to řekla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. Dolní komora by o změnách v EET měla debatovat ve středu dopoledne.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Placení, tržby, ilustrační foto

"Jestliže na jedné straně ministerstvo financí říká, že je potřeba zavést EET i u malých živnostníků, je potřeba je zatížit touto byrokratickou povinností, která je spojena samozřejmě s určitými náklady, a na druhé straně se bude snižovat DPH u některého zboží, některých služeb, které by údajně měly přinést také nějakou díru do státního rozpočtu, tak to nemůžeme podpořit," řekla Kovářová.

TOP 09 nebude debatu o EET blokovat. Předseda klubu a exministr financí Miroslav Kalousek novinářům řekl, že poslanci v diskusi zopakují svůj názor na systém, jehož náklady podle strany vysoko překračují možné přínosy, které si k tomu ministerstvo financi vylhává. "Je to šikana. Jediné, co jsme získali, je snížení služeb na venkově," uvedl s tím, že jeho strana nikdy nedělala obstrukce a projevy nebudou delší než deset minut.

Podle Kovářové i prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky chybí analýza výnosů z první a druhé vlny EET, lidovci proto další vlny odmítají a stejně se k tématu postaví i jejich senátorský klub. KSČM má připravené pozměňovací návrhy, podpora novely bude záviset na jejich projednání, uvedl předseda klubu Pavel Kováčik.

"Mám zprávy například z grémia, že zítra by ta debata neměla být nějak zásadně dlouhá. Každý z těch pravicových či opozičních klubů se prý vyjádří rámcově v řádu několika maximálně desítek minut a poté by měl být tento tisk propuštěn do druhého čtení," uvedl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Sociální demokraté novelu podpoří.

Pozitivně se k ní vyjádřil také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který se zúčastnil jednání poslaneckého klubu sociálních demokratů. "Odbory i se zaměstnavateli dlouhodobě říkají, že EET musí pokračovat dál. Není důvod, proč by to mělo být pozastaveno. Tady se jedná o rovné podnikatelské prostředí," řekl.

Ve středu se uskuteční už devátý pokus dokončit první čtení novely a posunout ji do dalšího kola. Návrh má rozšířit evidenci na další obory a některým živnostníkům evidenci usnadnit. Novela především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby je mohli evidovat bez připojení k internetu. Do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přesouvá například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Norma také řeší náběh třetí a čtvrté vlny EET, jejichž start odložilo rozhodnutí Ústavního soudu. Prvního dne sedmého měsíce od nabytí účinnosti novely se má evidence tržeb rozšířit i na ty obory, které jí dosud nepodléhaly. Třetí vlna EET se měla od loňského března týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od loňského června se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci.

Předloha čelí návrhu na zamítnutí již v prvním čtení. Vznesli ho Piráti a připojily se ODS a TOP 09. Kritika na adresu EET zazněla i od poslanců SPD, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vznikne v Česku superbanka? Kellner snížil nabídku na odkup Air Bank a…

21.02.2019 20:53 Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a…

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nevíte, jak začít podnikat? Praha zřizuje speciální poradnu

21.02.2019 17:33 Zástupci pražského magistrátu dnes v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama