Je zadlužení Česka vysoké? Obavy má polovina občanů, ukázal průzkum

Míru zadlužení České republiky pokládá za vysokou asi polovina lidí, míru zadlužení obyvatel dvě třetiny občanů. Podle lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) považují výši dluhu státu za závažný problém tři pětiny respondentů a výši zadlužení obyvatel sedm z deseti dotázaných.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze, CZK
doporučujeme

Vnímání míry zadlužení státu jako závažného problému od roku 2013 klesá. Míra závažnosti zadlužení obyvatelstva po poklesu v roce 2016 zůstává téměř beze změny, uvedlo CVVM v dnešní tiskové zprávě.

Jako velmi vysoké označilo zadlužení České republiky 16 procent dotázaných, přičemž dalších 35 procent hodnotilo dluhy státu jako spíše vysoké. Podle třetiny respondentů je současná míra zadlužení odpovídající. Naopak jako spíše nebo velmi nízkou ji označilo celkem osm procent dotázaných.

V případě zadlužení občanů míní pětina dotázaných, že je velmi vysoké, a 45 procent lidí je označila za spíše vysoké. Jako odpovídající vnímá zadlužení domácností o málo méně než čtvrtina respondentů, šest procent lidí uvedlo, že je toto zadlužení spíše či velmi nízké.

Zadlužení státu vnímá jako velmi závažný problém asi pětina lidí, pro další dvě pětiny je to problém závažný. Zadluženost běžných občanů považuje čtvrtina respondentů za velmi závažný problém a podle dalších 46 procent Čechů jde o problém závažný.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 17. ledna a zúčastnilo se ho 1087 respondentů starších 15 let.

Státní dluh Česka loni klesl o 2,7 miliardy korun na 1,622 bilionu korun. Podle návrhu státního rozpočtu na letošní rok by měl ke konci roku vzrůst na 1688 miliard korun.

Dluhy domácností u bank a družstevních záložen stouply loni v prosinci podle údajů České národní banky proti předchozímu měsíci o 5,1 miliardy korun na 1,651 bilionu korun. Dluhy tuzemských domácností rostou nepřetržitě od února 2016, přičemž nejvíce peněz si lidé půjčují na bydlení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nejraději podnikají sami bez společníků. Proč? Analytička vysvětluje

26.03.2019 09:05 Češi nejraději podnikají sami bez společníků. Dvě třetiny obchodních společností v ČR mají pouze…

Pohledávky za 10 miliard vůči OKD? Sporem se opět zabývá soud

25.03.2019 17:26 Krajský soud v Ostravě se opět začal zabývat sporem o pravost pohledávek za víc než deset miliard…

Pomoc lidem v exekuci. Nezabavitelná částka se od června zvýší, schválila…

25.03.2019 17:22 Hranice, nad kterou se dlužníkům sráží peníze z výplaty bez omezení, se pro člověka bez rodiny od…

Mimořádné kontroly polského masa? Česko dnes opatření rušit nebude

25.03.2019 17:07 Veterináři dnes nezruší mimořádná opatření, podle kterých musejí dovozci polského hovězího na své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama