ČR bude špičkou v inovativních technologiích, plánuje Babiš. Fiala ho zpražil

Inovační strategie pro období 2019 až 2030 má podle premiéra Andreje Babiše (ANO) posunout Českou republiku k realizaci finálních výrobků a k vytváření přidané hodnoty. Řekl to na dnešní tiskové konferenci v pražském Lichtenštejnském paláci. Podle něj má Česko ambici v uvedeném období se posunout do první evropské ligy v žebříčku inovativních zemí. Předseda opoziční ODS Petr Fiala poznamenal, že za posledních pět let hnutí ANO zemi posunulo spíše do minulosti.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Změníme perspektivní charakter našeho hospodářství. Chceme hlavně realizovat finální produkci, vytvářet přidanou hodnotu doma," řekl premiér, podle kterého takový posun bude znamenat vyšší mzdy pro občany, vyšší ziskovost pro firmy a vyšší příjem pro stát. "Tím samozřejmě můžeme zásadně navýšit i naši nezávislost na některých tradičních průmyslových odvětvích," doplnil.

Inovační strategie obsahuje devět pilířů. Týkají se financování výzkumu, rozvoje nové metodiky hodnocení vědy, start-upů a spin-off firem, chytré infrastruktury, změny podpory patentové politiky, digitalizace, změněné podoby daňových odpočtů na výzkum a vývoj nebo propagace země v zahraničí. Na koncepci spolupracovaly kromě zástupců vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) také Akademie věd ČR, vysoké školy, podnikatelské asociace či ministerstva.

"Chceme se dostat mezi špičku Evropy, mezi státy, jako jsou Švédsko, Dánsko, Švýcarsko či Finsko, které se už před 15 lety rozhodly jít touhle cestou a dnes patří mezi nejvíc prosperující země," poznamenal Babiš.

Společně s místopředsedou RVVI Karlem Havlíčkem materiál již dříve představili v Singapuru, Indii či Thajsku. V plánu to mají také v Izraeli, kam dnes večer odlétají. Původně se tam měl konat summit visegrádské čtyřky, kvůli neúčasti Polska byl ale zrušen.

Podle Fialy strategie opomíjí nutnost jednoduchého a přehledného právního řádu a co nejmenší byrokracie. "V této oblasti vláda hnutí ANO naprosto selhává," napsal v komentáři pro média. Se snížením administrativy naopak podle Havlíčka dokument počítá.

Strategie je podle Fialy v rozporu s tím, co vláda dosud dělala a dělá. "V roce 2018 jsme vypadli ze skupiny 25 nejinovativnějších zemí světa, podíl vládních výdajů na výzkum k hrubému domácímu produktu (HDP) klesá, a to z 0,9 procenta v roce 2015 na 0,8 procenta v roce 2019. Strategie sice mluví o daňovém zvýhodnění firem při investování do inovací, ale finanční správa přitom motivuje své zaměstnance odměnami v případě, že dodatečně dodaní firmy, které daňové zvýhodnění (odpočty) využily," dodal šéf ODS.

Předloni celkové výdaje na výzkum a vývoj v Česku podle dat Českého statistického úřadu dosáhly rekordních 90,4 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 10,3 miliardy, tedy o 12,8 procenta. Celkový podíl výdajů na vědu na HDP byl 1,79 procenta, což je méně než v letech 2013 až 2015. Výdaje z veřejných tuzemských zdrojů činily 31,2 miliardy korun (35 procent), což byla částka o desetinu větší než v letech 2015 a 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Huawei v Čechách? Firmy berou varování vážně

20.06.2019 19:02 Ministerstva, úřady i firmy vzaly varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační…

Zvýšení poplatku si vydupal katastrální úřad, brání se Schillerová

20.06.2019 17:11 Zdvojnásobení poplatku za vklad do katastru nemovitostí si podle ministryně financí Aleny…

Podezřelé aktivity ČEZ v Bulharsku? Piráti podali trestní oznámení

20.06.2019 16:59 Aktualizováno Piráti dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické…

Diamo čelí aféře. Ředitel Jež je podezřelý z podvodu, Havlíček se ho…

20.06.2019 15:43 Podezření z podvodu ředitele Jiřího Ježe, který dočasně vede státní podnik Diamo, považuje ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama