Aféra s masem graduje, řetězce v Česku přestávají nakupovat hovězí v Polsku

Řetězec Makro přestal odebírat hovězí maso z Polska, Agrofert přerušil spolupráci s polským dodavatelem. Ve středu zjistili veterináři, že zhruba v 700 kilogramech masa z Polska byly bakterie salmonely, maso patřilo firmě Animalco z Agrofertu. Ze skladu z Dolních Jirčanech putovalo na pět míst v ČR a také na Slovensko. Jedním z těchto míst bylo distribuční centrum Makra v Kozomíně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lidl, supermarket

Veterináři vyhlásili mimořádná opatření, na jejichž základě musí hovězí z Polska před uvedením na trh projít kontrolou zdravotní nezávadnosti v akreditované laboratoři. Dodavatelem masa se salmonelou byla polská firma Zaklad Przemyslu Miesnego Biernacki.

Řetězec Lidl od tohoto výrobce maso neodebírá, ale má v nabídce jeho tatarský biftek. "Tatarský biftek nám dodává firma Biernacki. Jak píšeme, výrobek prochází pravidelnou kontrolou jak ze strany výrobce, tak i Lidlu. Mimořádné opatření budou muset všechny výrobky samozřejmě splnit," sdělila ČTK mluvčí řetězce Zuzana Holá. Z Polska má řetězec ještě uzeniny, kterých se mimořádné veterinární opatření netýká.

Tisková mluvčí Makra Romana Nýdrle ČTK sdělila, že řetězec je schopen sehnat hovězí maso z alternativních zdrojů, výpadky dodávek by neměly nastat. Řetězec se podle ní ve středu rozhodl, že maso z Polska odebírat nebude. Zatím Makro přestává brát z Polska pouze hovězí maso. "Situaci nadále monitorujeme a vyhodnocujeme," dodala mluvčí.

"Čekáme na další výsledky kontrolních testů, které by měly potvrdit, nebo vyvrátit výskyt salmonely v dané šarži. Prozatím jsme spolupráci přerušili a nevylučujeme ani její úplné ukončení, i když doposud šlo o bezproblémového obchodního partnera," dodal mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Mluvčí Kauflandu Renata Maierl uvedla, že kvalitního hovězího masa od svých dodavatelů má dostatečné množství, výpadek masa na filiálkách ani jeho zdražení neočekává. Na dotaz, zda řetězec přestane odebírat hovězí maso z Polska, neodpověděla.

Spotřeba hovězího masa v posledních letech v ČR mírně klesá. V roce 2008 činila 10,1 kilogramu na obyvatele, předloni 8,4 kilogramu. Vysoká spotřeba byla podle statistiků v 80. letech minulého století, kdy činila i přes 30 kilogramů na hlavu a rok.

Maso se salmonelou šlo podle veterinářů kromě Kozomína do velkoobchodu s potravinami Bikos v Olomouci, do jídelny Kocourek v Brně, do MP Krásno ve Valašském Meziříčí, k podnikateli Petru Bzduchovi v Pohořelicích a na Slovensku do SK Tradičné v Lehotě pod Vtáčnikom.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toman jednal v Bruselu: Pokud Polsko splní sliby, skončí kontroly hovězího…

18.03.2019 19:41 Aktualizováno Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud…

Počasí kosilo ČR: Vichřice Eberhard stála stovky milionů. VELKÝ PŘEHLED

18.03.2019 17:51 Aktualizováno Pojišťovny mají po víkendu nahlášeny další škody z řádění vichřice Eberhard z minulého týdne,…

Babiš: Stát s podporou pro nákup elektromobilů občany nepočítá

18.03.2019 16:35 Aktualizováno Stát v současnosti neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. Bude pokračovat ve…

Stát nabízí Dluhopisy Republiky, zájem o druhou emisi strmě klesl

18.03.2019 15:52 Lidé si v rámci druhé emise objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 942,7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama