E-shopy nedodržují pravidla EU. Komise si na ně posvítí

Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské unie (EU). Vyplynulo to z dnes zveřejněné celoevropské kontroly 560 stránek elektronických obchodníků, kteří na síti prodávají oblečení, obuv, počítačové programy nebo vstupenky. Evropská komise (EK) a vnitrostátní orgány pro ochranu spotřebitele volají po nápravě a žádají, aby informace o cenách a slevách zboží na internetu byly přesnější.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zjištění průzkumu okomentovala eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů: "S tím je třeba skoncovat, jelikož to často vede ke zmatení spotřebitelů, kteří pak zaplatí vyšší cenu, než původně zamýšleli. Tak vysoký počet internetových stránek s uvedenými problémy je podle mne hrozivý a pevně doufám, že to není úmyslné," řekla Věra Jourová. Dodala, že EK a orgány pro ochranu spotřebitele v jednotlivých členských státech podniknou kroky, které praktikám nepoctivých prodejců zamezí.

Na 211 internetových stránkách zákazníci nakonec zaplatili vyšší než původně nabízenou cenu, vyplynulo z průzkumu. Na 39 procent provozovatelů těchto internetových prodejen náležitě neuvádělo informace o nákladech za dodání, o platebních metodách, rezervačních poplatcích a podobně. Spotřebitelské právo EU jim přitom nařizuje uvádět tyto položky předem a pokud to není možné, musí na ně alespoň zákazníka jasně upozornit.

V 59 procentech obchodníci na kontrolovaných stránkách nezveřejnili povinný odkaz na orgán pro řešení on-line sporů a na téměř 30 procentech z 560 kontrolovaných internetových stránek byly zjištěny nesrovnalosti v informacích o právu spotřebitele na odstoupení od kupní smlouvy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nejraději podnikají sami bez společníků. Proč? Analytička vysvětluje

26.03.2019 09:05 Češi nejraději podnikají sami bez společníků. Dvě třetiny obchodních společností v ČR mají pouze…

Pohledávky za 10 miliard vůči OKD? Sporem se opět zabývá soud

25.03.2019 17:26 Krajský soud v Ostravě se opět začal zabývat sporem o pravost pohledávek za víc než deset miliard…

Pomoc lidem v exekuci. Nezabavitelná částka se od června zvýší, schválila…

25.03.2019 17:22 Hranice, nad kterou se dlužníkům sráží peníze z výplaty bez omezení, se pro člověka bez rodiny od…

Mimořádné kontroly polského masa? Česko dnes opatření rušit nebude

25.03.2019 17:07 Veterináři dnes nezruší mimořádná opatření, podle kterých musejí dovozci polského hovězího na své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama