E-shopy nedodržují pravidla EU. Komise si na ně posvítí

Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské unie (EU). Vyplynulo to z dnes zveřejněné celoevropské kontroly 560 stránek elektronických obchodníků, kteří na síti prodávají oblečení, obuv, počítačové programy nebo vstupenky. Evropská komise (EK) a vnitrostátní orgány pro ochranu spotřebitele volají po nápravě a žádají, aby informace o cenách a slevách zboží na internetu byly přesnější.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zjištění průzkumu okomentovala eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů: "S tím je třeba skoncovat, jelikož to často vede ke zmatení spotřebitelů, kteří pak zaplatí vyšší cenu, než původně zamýšleli. Tak vysoký počet internetových stránek s uvedenými problémy je podle mne hrozivý a pevně doufám, že to není úmyslné," řekla Věra Jourová. Dodala, že EK a orgány pro ochranu spotřebitele v jednotlivých členských státech podniknou kroky, které praktikám nepoctivých prodejců zamezí.

Na 211 internetových stránkách zákazníci nakonec zaplatili vyšší než původně nabízenou cenu, vyplynulo z průzkumu. Na 39 procent provozovatelů těchto internetových prodejen náležitě neuvádělo informace o nákladech za dodání, o platebních metodách, rezervačních poplatcích a podobně. Spotřebitelské právo EU jim přitom nařizuje uvádět tyto položky předem a pokud to není možné, musí na ně alespoň zákazníka jasně upozornit.

V 59 procentech obchodníci na kontrolovaných stránkách nezveřejnili povinný odkaz na orgán pro řešení on-line sporů a na téměř 30 procentech z 560 kontrolovaných internetových stránek byly zjištěny nesrovnalosti v informacích o právu spotřebitele na odstoupení od kupní smlouvy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama