Vadí Čechům zdražování? Aktuální průzkum přinesl zajímavé závěry

Češi hodnotí současnou míru inflace lépe než před rokem. Za přijatelnou ji považuje 51 procent lidí, což je o šest procentních bodů více než loni. Počet lidí, kteří tvrdí, že si za své příjmy mohou koupit meziročně méně věcí či služeb, se ale změnil minimálně. Tento pocit sdílí 36 procent lidí, před rokem se stejně vyjádřilo 38 procent. O dva body na 51 procent pak přibylo těch, kteří si myslí, že reálný příjem jejich domácnosti je zhruba stejný jako před rokem. Vyplynulo to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 1 komentář

CZK
doporučujeme

"Aktuální hodnocení inflace je tak výrazně lepší než v období let 2012 až 2015," uvedli autoři průzkumu. Jako nepřijatelnou označila současnou inflaci třetina dotázaných, před rokem tuto odpověď zvolilo 36 procent lidí.

Inflační očekávání občanů jsou zhruba stejná jako v loňském průzkumu. O dva body na 52 procent přibylo lidí, podle kterých budou příjmy jejich domácností letos stačit na méně věcí než před rokem. O dva body na 37 procent pak klesl podíl těch, kteří soudí, že za stejné peníze toho koupí stejně jako nyní. Zlepšení reálných příjmů čeká sedm procent dotázaných, před rokem to bylo osm procent.

"Přesto jsou současná inflační očekávání lepší, než jaká byla v letech 2008 až 2015. V minulosti pouze v roce 2007 byla očekávání srovnatelná se stávajícími," doplnil průzkum.

Zhoršení své kupní síly očekávají častěji důchodci nebo lidé nespokojení s ekonomickou i politickou situací země. Naopak optimističtější jsou v tomto ohledu Pražané, vysoce kvalifikovaní nebo vedoucí pracovníci a ti, co jsou spokojeni s politickou situací ČR.

CVVM provedlo průzkum v první polovině ledna mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběd v restauraci? Ceny letí vzhůru, nejrychleji v těchto třech městech

22.07.2019 18:18 Za poslední rok do konce června zdražily obědy v restauracích o 6,2 procenta na 122,20 koruny. Za…

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 17:07 Aktualizováno Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění

22.07.2019 13:18 Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni…

Většina firem v posledních letech prošla krizí, strašákem je…

22.07.2019 12:20 V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama