Výše mezd pro Ukrajince v Česku? Jednání tripartity skončilo fiaskem

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se dnes nedohodli na stanovení výše mezd pro pracovníky z Ukrajiny. Zatímco podle odborů má navrhovaná mzdová hranice mediánu mzdy či 1,2násobku zaručené mzdy zabránit zneužívání ukrajinských sil v Česku, podle některých zaměstnavatelů by je proti českým zaměstnancům zvýhodnila. O pravidlech zaměstnávání rozhodne koalice a vláda. Po dnešním jednání to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Josef Středula
doporučujeme

Kvóta pro přijímání ukrajinských sil by se měla podle návrhu ministerstva zahraničí letos zhruba zdvojnásobit. Místo 19.600 zaměstnanců z Ukrajiny by jich do českých firem ročně mohlo nastoupit 40.000. Materiál obsahuje i stanovení mzdy ve dvou variantách. Podle první by pracovníci v režimu Ukrajina měli dostat aspoň medián pro svou profesi. Podle druhé varianty by to měl být 1,2násobek zaručené mzdy, tedy letos podle profese minimálně od 16.020 až 32.040 korun. Odbory a ministryně práce záměr podporují, Hospodářská komora je proti.

"Ke sblížení stanovisek nedošlo. V zásadě by 1,2násobek zaručené mzdy nemusel vadit, nikdo to ale nechce připustit," míní Středula. Poukazuje na nízké mzdy zahraničních pracovníků a inzeráty na volná místa v nepřetržitém provozu za 14.500 korun měsíčně, o která čeští pracovníci nestojí.

Hospodářská komora nesouhlasí s tvrzením, že se ukrajinské síly v Česku zneužívají a lákají na pozice s malým výdělkem. Podle mluvčího komory Miroslava Dira částky v inzerátech nemusí být nepřiměřené vzhledem k tomu, že není na pozici potřeba žádné vzdělání a k nabízené mzdě se vyplácejí ještě příplatky, náhrady a odměny.

Podle komory by navrhované stanovení mezd ukrajinské pracovníky zvýhodňovalo a bylo v rozporu se zásadami rovného odměňování. Rovnou by jim přiznávalo částku, na kterou se čeští zaměstnanci musí postupně dopracovat. Stanovení mezd by se týkalo jen lidí, kteří by v Česku měli práci přes projekt Ukrajina, podotkla komora. Na ostatní ukrajinské pracovníky by se nevztahovalo.

S určením mzdové hranice souhlasí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by mzdové kritérium mělo zabránit tomu, aby lidé z Ukrajiny konkurovali levnou prací. Čeští zaměstnanci díky růstu mezd a nedostatku pracovních sil už navrhované částky mají, nebyli by tedy v nevýhodě, řekla před nedávnem ministryně. Dodala, že pokud by byly mzdy příliš nízké, cizinci by si místo Česka mohli zvolit práci v zemích s vyšším výdělkem.

Program pro přijímání pracovníků z Ukrajiny má Česko od roku 2016. Původně přes něj smělo přijet 3800 lidí ročně. Kvůli nedostatku pracovních sil a požadavkům zaměstnavatelů se počet už dvakrát navyšoval. Nejdřív na 9600, pak na 19.600. Podle návrhu by se měl zdvojnásobit od dubna.

Podle autorů návrhu je kapacita projektu nyní nedostatečná. Na termín podání žádosti o zaměstnaneckou kartu se čeká přes 80 dní. Zhruba pětina Ukrajinců čekání vzdá. Prodlužují se také vyřizovací lhůty a lhůty pro snímání biometrických údajů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin a nafta v Česku stále zdražují. Kde řidiči natankují nejvýhodněji?

25.04.2019 09:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu za uplynulý týden stoupla o 15 haléřů…

loading...

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, mívala ale problémy

25.04.2019 08:29 Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura…

Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

24.04.2019 17:37 Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a…

Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

24.04.2019 16:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama