Podmínky ve zpracovatelském sektoru se dále zhoršují, index PMI padá

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v únoru dále zhoršovaly, když index PMI klesl z lednových 49 bodů na únorových 48,6 bodu. To je nadále nejhorší hodnota od ledna 2013. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Přidejte svůj názor

Průmysl
doporučujeme

Objem výroby v únoru klesl na nejnižší úroveň podruhé od prosince 2012. Nové zakázky v únoru klesly čtvrtý měsíc v řadě a nejrychleji od října 2012. Klesla poptávka, zejména po chemikáliích a kovových výrobcích. Zároveň výrazně vzrostly ceny vstupů, hlavně kvůli zdražení cen surovin.

"I přes pokles nových zakázek se nicméně výrobcům podařilo zvýšit ceny svých výstupů, a to nejvíc od září 2018. Nepřekvapilo, že důvěra mezi podnikateli zůstala utlumená. Na jejich očekávání těžce doléhá rostoucí nejistota a ochablá zahraniční poptávka. Firmy navíc stáhly svou nákupní aktivitu a jejich výrobní zásoby i sklady hotového zboží klesly," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Dnešní statistika podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke naznačuje, že český průmysl v následujících obdobích bude čelit výzvám. "Přesto si myslíme, že pokles poptávky po českých výrobcích je spíše krátkodobou záležitostí a v druhém čtvrtletí dojde k jejímu oživení," uvedla.

Portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček uvedl, že jde o další špatnou zprávu signalizující, že zpomalení ekonomiky, které začalo loni v červnu, nebylo jen přechodné a že se zpomalování eurozóny přenáší i do ČR.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin a nafta v Česku stále zdražují. Kde řidiči natankují nejvýhodněji?

25.04.2019 09:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu za uplynulý týden stoupla o 15 haléřů…

loading...

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, mívala ale problémy

25.04.2019 08:29 Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura…

Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

24.04.2019 17:37 Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a…

Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

24.04.2019 16:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama