Ekonomika ČR si loni vedla dobře. Navzdory rizikům ve světě, hodnotí analytici

Dnešní zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v loňském roce ukazují, že si česká ekonomika vzhledem k vývoji v Německu a dalších zemích eurozóny vedla dobře. Ve srovnání s ostatními zeměmi regionu je na tom podle ekonomů sice hůře, ale jen kvůli tomu, že narazila dříve na limity svých kapacit. Za celý letošní rok ekonomové očekávají zpomalení ekonomiky na 2,7 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

CZK
doporučujeme

Dnešní zpřesněná data ČSÚ potvrdila loňské zpomalení růstu české ekonomiky na 3,0 procenta z předloňských 4,5 procenta. Statistici zároveň mírně snížily odhad růstu HDP za samotné čtvrté čtvrtletí na 2,8 procenta. Mezičtvrtletně ekonomika stoupla o 0,9 procenta.

"Česká ekonomika tak předvedla velmi dobrý výkon, a to i navzdory stagnaci německé ekonomiky. V letošním roce očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 procenta," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Celkově tak lze podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče konstatovat, že HDP v závěru loňského roku překvapil jak solidním růstem, tak příznivou strukturou.

"Zpřesněné údaje o růstu tuzemské ekonomiky v loňském posledním čtvrtletí i za celý rok 2018 stále poskytují poměrně pozitivní obrázek. Česká ekonomika totiž loni ve čtvrtém čtvrtletí dokázala celkem solidně finišovat, a to navzdory zpomalování německé ekonomiky a ztrátě dynamiky řady zemí eurozóny," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zároveň ale upozornil, že mezi zeměmi visegrádské skupiny už tři čtvrtletí v řadě Česko zaostává. "Česká ekonomika zpomaluje výrazněji než další země regionu zejména proto, že dříve než ony narazila na kapacitní omezení," uvedl. Maďarsko rostlo v posledním čtvrtletí meziročně o 5,1 procenta, Polsko o 4,9 procenta a Slovensko o 3,6 procenta. Steckerová upozornila, že ve srovnání mezičtvrtletního růstu se zbytkem regionu si Česko udrželo druhou příčku hned za maďarskou ekonomikou.

Celkově rok 2018 podle hlavního ekonom UniCredit bank Pavla Sobíška zastihl českou ekonomiku v dobré kondici. Ze strany poptávky se podle něj jeví jako pozoruhodné zrychlení tempa exportu koncem roku, kdy v řadě zemí obchodních partnerů ČR začínal útlum poptávky. "Částečným vysvětlením může být předzásobování zpracovatelských řetězců a obchodníků v Evropě před brexitem," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní revoluce v Česku? Primark otevře hned několik poboček

21.10.2019 16:04 Mezi Čechy extrémně oblíbený oděvní obchod Primark míří do Česka. Plán společnosti, o kterém už…

Češi ztrácejí chuť rozjíždět byznys, počet nově založených firem klesá

21.10.2019 14:39 V ČR bylo letos založeno 22.250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. Aktuálně…

Češi spoří na důchod. Zájem o třetí pilíř roste, přibyly tisíce účastníků

21.10.2019 14:33 Aktualizováno Počet lidí s penzijním spořením v tzv. třetím pilíři letos koncem září dosáhl 4,445 milionu osob,…

Česko nebude mít dost elektřiny? Ministr varuje před černým scénářem

21.10.2019 13:49 Aktualizováno Bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama