Babišův svěřenský fond: Můžou jeho miliardy propadnout státu?

Kolem majetku miliardáře a zároveň premiéra Andreje Babiše (ANO) se vedla nejedna diskuze. Co ale ve skutečnosti znamená mít majetek ve svěřenském fondu? Právník pro EuroZprávy.cz uvedl, že za určitých okolností majetek propadá státu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Babiš

Svěřenský fond je využíván díky možnosti vyčlenit majetek odděleně a nezávisle od osoby vlastníka. Moc se však již nemluví o tom, že v běžném životě může být komplikovaná třeba i zamýšlená výplata plnění z fondu obmyšlené osobě. Obmyšlený je ten, komu má plynout prospěch ze svěřenského fondu, ale vyplatit ho je možné jen za předem stanovených podmínek.

Největší past spočívá v nutnosti předvídat budoucnost majetku uloženého ve fondu. Vyplacen totiž může být jenom za dopředu přesně stanovených podmínek. „V opačném případě čelí klient velkým problémům s výplatou peněz a s fungováním svěřenského fondu obecně, neboť dle většinového názoru nelze statut fondu měnit právním jednáním u notáře, pouze ve výjimečných případech rozhodnutím soudu. V extrémních případech pak může majetek propadnout státu. Tím se tak zcela absurdně může svěřenský fond stát prostředkem, jak o majetek přijít, namísto posílení jeho ochrany," uvedl pro EuroZprávy.cz Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Svěřenské fondy jsou pro český právní řád novinkou. Jedním z úskalí je jejich daňová úprava. Přeztože by se fondy měly danit jako ostatní obdobné korporátní majetky, ve věci existuje určité právní vakuum. „Svěřenský fond je mladý právní institut v českém právním prostředí s velmi nízkou mírou předvídatelnosti. Týká se to zejména neurčité právní a daňové úpravy, která bude interpretována soudy teprve v průběhu budoucích let až desetiletí," varuje právník. Nedostatečná legislativa v daňových záležitostech totiž již v minulosti otevřela dveře rozsáhlým daňovým únikům.

I přes lákavé možnosti daňových optimalizací se pojí s vkládáním peněz do svěřenských fondu i určité riziko. „Hrozí v případech, kdy nelze vydat majetek obmyšlenému, ať už z důvodu jeho fyzické neexistence (smrti poz. red.) nebo jako důsledek nevhodně sepsaného statutu, a zároveň již není ani zakladatel, kterému by se mohl při zániku svěřenského fondu majetek vrátit. V tomto případě, pokud nebude statut vhodně formulován, by veškerý majetek ze svěřenského fondu připadl do vlastnictví státu," uzavírá Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Kromě Andreje Babiše využívá svěřenský fond například i podnikatel a politik Ivo Valenta.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toman jednal v Bruselu: Pokud Polsko splní sliby, skončí kontroly hovězího…

18.03.2019 19:41 Aktualizováno Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud…

Počasí kosilo ČR: Vichřice Eberhard stála stovky milionů. VELKÝ PŘEHLED

18.03.2019 17:51 Aktualizováno Pojišťovny mají po víkendu nahlášeny další škody z řádění vichřice Eberhard z minulého týdne,…

Babiš: Stát s podporou pro nákup elektromobilů občany nepočítá

18.03.2019 16:35 Aktualizováno Stát v současnosti neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. Bude pokračovat ve…

Stát nabízí Dluhopisy Republiky, zájem o druhou emisi strmě klesl

18.03.2019 15:52 Lidé si v rámci druhé emise objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 942,7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama