Babišův svěřenský fond: Můžou jeho miliardy propadnout státu?

Kolem majetku miliardáře a zároveň premiéra Andreje Babiše (ANO) se vedla nejedna diskuze. Co ale ve skutečnosti znamená mít majetek ve svěřenském fondu? Právník pro EuroZprávy.cz uvedl, že za určitých okolností majetek propadá státu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Babiš
doporučujeme

Svěřenský fond je využíván díky možnosti vyčlenit majetek odděleně a nezávisle od osoby vlastníka. Moc se však již nemluví o tom, že v běžném životě může být komplikovaná třeba i zamýšlená výplata plnění z fondu obmyšlené osobě. Obmyšlený je ten, komu má plynout prospěch ze svěřenského fondu, ale vyplatit ho je možné jen za předem stanovených podmínek.

Největší past spočívá v nutnosti předvídat budoucnost majetku uloženého ve fondu. Vyplacen totiž může být jenom za dopředu přesně stanovených podmínek. „V opačném případě čelí klient velkým problémům s výplatou peněz a s fungováním svěřenského fondu obecně, neboť dle většinového názoru nelze statut fondu měnit právním jednáním u notáře, pouze ve výjimečných případech rozhodnutím soudu. V extrémních případech pak může majetek propadnout státu. Tím se tak zcela absurdně může svěřenský fond stát prostředkem, jak o majetek přijít, namísto posílení jeho ochrany," uvedl pro EuroZprávy.cz Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Svěřenské fondy jsou pro český právní řád novinkou. Jedním z úskalí je jejich daňová úprava. Přeztože by se fondy měly danit jako ostatní obdobné korporátní majetky, ve věci existuje určité právní vakuum. „Svěřenský fond je mladý právní institut v českém právním prostředí s velmi nízkou mírou předvídatelnosti. Týká se to zejména neurčité právní a daňové úpravy, která bude interpretována soudy teprve v průběhu budoucích let až desetiletí," varuje právník. Nedostatečná legislativa v daňových záležitostech totiž již v minulosti otevřela dveře rozsáhlým daňovým únikům.

I přes lákavé možnosti daňových optimalizací se pojí s vkládáním peněz do svěřenských fondu i určité riziko. „Hrozí v případech, kdy nelze vydat majetek obmyšlenému, ať už z důvodu jeho fyzické neexistence (smrti poz. red.) nebo jako důsledek nevhodně sepsaného statutu, a zároveň již není ani zakladatel, kterému by se mohl při zániku svěřenského fondu majetek vrátit. V tomto případě, pokud nebude statut vhodně formulován, by veškerý majetek ze svěřenského fondu připadl do vlastnictví státu," uzavírá Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Kromě Andreje Babiše využívá svěřenský fond například i podnikatel a politik Ivo Valenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběd v restauraci? Ceny letí vzhůru, nejrychleji v těchto třech městech

22.07.2019 18:18 Za poslední rok do konce června zdražily obědy v restauracích o 6,2 procenta na 122,20 koruny. Za…

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 17:07 Aktualizováno Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění

22.07.2019 13:18 Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni…

Většina firem v posledních letech prošla krizí, strašákem je…

22.07.2019 12:20 V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama