Hrozí Česku medová krize? Situace je nejhorší od roku 2014

Medu se loni v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyprodukovalo nejméně za poslední čtyři roky. Meziročně klesla produkce o čtyři procenta na 8992 tuny, když pod 9000 tun klesla výroba naposledy v roce 2014. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové loňský rok nebyl špatný, na produkci se ale podepsalo sucho. Jak dnes sdělil jednatel největšího zpracovatele medu firmy Medokomerc Milan Špaček, byl nedostatek tmavého medovicového medu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

med
doporučujeme

Na začátku loňského roku bylo podle Machové nevýhodné, že nastoupilo jaro a potom se znovu ochladilo. "Nám se pohybuje výnos medu kolem osmi až deseti tisíc tun ročně, my jsme se umístili v tomto rozpětí, takže úplně špatný rok to nebyl," dodala. Navíc podle ní byl akátový nebo lipový med. "To dlouhé roky nebylo, já bych loňský rok nezatracovala," dodala.

Podle Špačka se loni v ČR nejvíc vyráběl řepkový a květový med. "Bylo to dáno překotným nástupem jara, kdy vše vykvetlo v podstatě najednou. Například medu tmavého, medovicového, bylo loni doslova mizivé množství," dodal. Podle něj je kvalita českého medu vysoká. Firma loni začala nabízet díky velkému množství řepkového medu novinku - jednodruhový řepkový pastovaný med.

zdroj: YouTube

Podle dokumentu, který v roce 2016 schválila vláda, by mělo být v Česku ideálně kolem 750.000 včelstev. Loni jich podle ČSÚ bylo 632.000. Naprostá většina chovatelů v ČR je zájmová. Profesionálních chovající nad 150 včelstev je v ČR kolem stovky.

Podle posledních dat ČSÚ se předloni meziročně zvýšila spotřeba medu v ČR o 6,7 procenta na jeden kilogram.

Cena medu se na obchodních pultech loni dostala pod 200 korun za kilogram pouze v září. Nejvyšší byla v lednu, kdy za něj lidé, kteří ho kupují v obchodech, platili 211 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběd v restauraci? Ceny letí vzhůru, nejrychleji v těchto třech městech

22.07.2019 18:18 Za poslední rok do konce června zdražily obědy v restauracích o 6,2 procenta na 122,20 koruny. Za…

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 17:07 Aktualizováno Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění

22.07.2019 13:18 Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni…

Většina firem v posledních letech prošla krizí, strašákem je…

22.07.2019 12:20 V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama