Brexit může dál zhoršit situaci v autoprůmyslu, obává se šéf Saar Gummi Czech

Odchod Velké Británie z Evropské unie bude dalším nepříznivým faktorem, který zhorší již tak složitou situaci evropského automobilového průmyslu. Myslí si to Jan Tichý, ředitel společnosti Saar Gummi Czech Červený Kostelec, která patří k evropským lídrům ve výrobě těsnění do aut.

Přidejte svůj názor

Mercedes-Benz c nové generace
doporučujeme

Aktuálním problémem automobilek jsou podle Tichého homologace vozů na nové emisní normy. Evropský automobilový průmysl také podle něj čekají obrovské investice do aut na elektřinu, což přinese jejich zdražení a možná i menší prodeje. Velké problémy, vedle brexitu, může vyvolat hrozící celní válka mezi USA a Evropskou unií. "Když se všechny tyto faktory dají dohromady, budou příští léta pro automobilový průmysl velmi náročná," řekl Tichý.

Samotného Saar Gummi Czech se brexit nijak zásadně nedotýká. Export podniku do Británie se pohybuje na úrovni jednoho procenta tržeb. "Minimální je i náš nákup materiálů v Británii. Dopravu si zajišťují naši zákazníci sami a již přistoupili k předzásobení. I my nákupy v Británii řešíme několikatýdenním předzásobením," řekl.

Kostelecký závod Saar Gummi Czech loni zvedl tržby o osm procent na rekordních 4,15 miliardy korun. K růstu přispěly kontrakty na těsnění pro automobilky BMW a Mercedes, které firma začala vyrábět v nové hale. Podnik vybavuje těsněním dveří a dalších dílů karoserie každý čtvrtý v Evropě vyrobený osobní automobil. Do roku 2022 plánuje zvednout tržní podíl na třetinu evropského trhu. Mezi hlavní zákazníky firmy patří skupina Volkswagen, Ford, BMW, Daimler - Mercedes a PSA.

Kostelecký podnik je klíčovým závodem světové skupiny SaarGummi, která od roku 2011 patří čínskému koncernu CQLT. Česká společnost, která vznikla na zelené louce v roce 2000, vytváří čtvrtinu tržeb celé skupiny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Home Credit si najal agenturu, má vylepšit pověst komunistické Číny v Česku

10.12.2019 14:21 Aktualizováno Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si podle informací serveru Aktuálně.cz najala PR agenturu…

Inflace děsí: Zdražování se vymyká kontrole. Zakročí Česká národní banka?

10.12.2019 12:40 Překvapivý nárůst inflace nad tři procenta je podle analytiků oslovených ČTK především důsledkem…

Dluh firem v Česku narůstá. Nejoblíbenější je spotřební úvěr

10.12.2019 10:49 Dluh obchodních společností u finančních institucí evidovaný v Nebankovním registru klientských…

Česko drtí inflace, ceny letí vzhůru. Co zdražilo nejvíc?

10.12.2019 09:51 Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 3,1 procenta z říjnových 2,7 procenta.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama