Brexit může dál zhoršit situaci v autoprůmyslu, obává se šéf Saar Gummi Czech

Odchod Velké Británie z Evropské unie bude dalším nepříznivým faktorem, který zhorší již tak složitou situaci evropského automobilového průmyslu. Myslí si to Jan Tichý, ředitel společnosti Saar Gummi Czech Červený Kostelec, která patří k evropským lídrům ve výrobě těsnění do aut.

Přidejte svůj názor

Mercedes-Benz c nové generace
doporučujeme

Aktuálním problémem automobilek jsou podle Tichého homologace vozů na nové emisní normy. Evropský automobilový průmysl také podle něj čekají obrovské investice do aut na elektřinu, což přinese jejich zdražení a možná i menší prodeje. Velké problémy, vedle brexitu, může vyvolat hrozící celní válka mezi USA a Evropskou unií. "Když se všechny tyto faktory dají dohromady, budou příští léta pro automobilový průmysl velmi náročná," řekl Tichý.

Samotného Saar Gummi Czech se brexit nijak zásadně nedotýká. Export podniku do Británie se pohybuje na úrovni jednoho procenta tržeb. "Minimální je i náš nákup materiálů v Británii. Dopravu si zajišťují naši zákazníci sami a již přistoupili k předzásobení. I my nákupy v Británii řešíme několikatýdenním předzásobením," řekl.

Kostelecký závod Saar Gummi Czech loni zvedl tržby o osm procent na rekordních 4,15 miliardy korun. K růstu přispěly kontrakty na těsnění pro automobilky BMW a Mercedes, které firma začala vyrábět v nové hale. Podnik vybavuje těsněním dveří a dalších dílů karoserie každý čtvrtý v Evropě vyrobený osobní automobil. Do roku 2022 plánuje zvednout tržní podíl na třetinu evropského trhu. Mezi hlavní zákazníky firmy patří skupina Volkswagen, Ford, BMW, Daimler - Mercedes a PSA.

Kostelecký podnik je klíčovým závodem světové skupiny SaarGummi, která od roku 2011 patří čínskému koncernu CQLT. Česká společnost, která vznikla na zelené louce v roce 2000, vytváří čtvrtinu tržeb celé skupiny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V březnu zanikl rekordní počet firem, naopak roste počet podnikatelů

25.04.2019 14:19 V březnu v Česku přibylo 1266 obchodních společností a 2667 podnikatelů. Počet zániků firem (1560)…

loading...

Hypotéka? Dvě pětiny mladých Čechů narazí, nemají dost vlastních peněz

25.04.2019 14:14 Hlavní bariérou při žádosti o hypotéku je pro 41 procent lidí do 36 let nedostatek vlastních peněz.…

Zeman sliboval Česku miliardy z Číny. Výsledek je žalostný

25.04.2019 13:09 Dnešní podpisy memoranda Bank of China a čínské společnosti CITIC o investicích v České republice,…

Číňané utíkají z Česka, ubylo firem i kapitálu

25.04.2019 13:06 Firem s čínskými vlastníky v Česku bylo letos v březnu 1881, tedy nejméně od prosince 2012. Čínský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama