Zeptali jsme se operátorů, proč Češi platí za data tolik. Tady jsou jejich odpovědi

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden GB stažených dat nejvíce v Evropě. Zatímco 10 zemí nabízí neomezené tarify za cenu pod 30 eur, v Česku jsou v průměru k dostání tarify se 3 GB dat za cenu kolem 25 eur. Zeptali jsme se proto operátorů, proč tomu tak je.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Mobilní operátoři
doporučujeme

Debatu o předražených službách mobilních operátorů v Česku vyvolala ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO), která tvrdí, že za to, že jsou v Česku drahá mobilní data nemohou operátoři, ale Češi. Tím pobouřila nejen občany, ale i samotné politiky, kteří opět rozjeli debatu o drahých mobilních službách v Česku.

Faktem zůstává, že Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejdražšími mobilními službami vůbec. Prim pak hrají předražená data, která se mobilní operátoři snaží promovat jako kapacitně dostačující, navzdory tomu, že v dnešní době už nestačí. V zahraničí si to uvědomují, my ale můžeme tarify jiným zemím jen závidět.

Zeptali jsme se proto všech tří mobilních operátorů na jednoduchou otázku: Proč Českým zákazníkům nenabídnou podobné služby za podobné ceny jako v zahraničí? Resp. proč nemají tuzemští zákazníci možnost dosáhnout na podobné skladby balíčků za obdobnou cenu a naopak platí za data nejvíce?

Níže přinášíme v neupravené a nezměněné podobě reakce operátorů.

Vodafone: 

Služby nejsou úplně stejné, liší se kvalitou (například Česko má podle společnosti OpenSignal nejvyšší kvalitu videopřenosu přes mobil na světě), pokrytím (nejlepší pokrytí LTE signálem v EU), zákaznickou péčí a zejména úrovní regulace mobilních operátorů, která je u nás nejtvrdší v EU. Oproti jiným zemím EU nám licence stanoví povinnost poskytnout virtuálním operátorům přístup do LTE sítě za cenu, kterou určuje ČTÚ. Za předčasné ukončení smlouvy zákazník zaplatí už nyní nejvýše 20 procent zbylých paušálů, což je zřejmě nejnižší částka v Evropě.

A přenesení čísla k jinému operátorovi je hotovo do čtvrtého dne. Například banky mají na přesunutí služeb 13 pracovních dní a číslo účtu budete mít jiné, v oblasti energetických služeb je to otázka mnoha měsíců.

Navíc ze srovnání dTestu nevychází Česko v porovnání například se Slovenskem nebo Německem vůbec zle, ceny tarifů jsou srovnatelné.

K tématu se také nedávno vyjádřil generální ředitel Vodafonu CZ Petr Dvořák: „V otázce nejlevnějších paušálů se těžko srovnáváme s konkurencí, protože Vodafone má v nabídce balíčky, takzvané pasy, které jinde nejsou (více v TZ zde). V absolutním srovnání se může zdát, že naše tarify jsou dražší, ale když se podíváme na průměrnou útratu na zákazníka, tak u nás lidé v průměru utrácejí méně, než je evropský průměr.“ 

O2

Naši nabídku neustále zlepšujeme - od února jsme například v tarifech FREE zdvojnásobili objem dat, aniž bychom navýšili cenu. Nadále se soustředíme také na nabídku zvýhodněných skupinových balíčků O2 Spolu. Tyto možnosti, jako mohou zákazníci získat služby výhodněji, mezinárodní srovnání nezohledňují, a nejsou proto vypovídající. I díky pokračujícímu přesunu zákazníků k tarifům s většími objemy dat vzrostl datový provoz v mobilní síti O2 meziročně o více než 100 %.

T-Mobile

Tento operátor nám jako jediný ani přes opakovaný pokus o kontakt neodpověděl. 

Navzdory výše zmíněným odpovědím se stát chystá operátorům ještě více utáhnout opasky. Koaliční hnutí ANO chce zkrátit lhůtu pro přenesení čísla k novému operátorovi na dva. Premiér Andrej Babiš také chce, aby zákazník po třech měsících trvání smlouvy by také neplatil žádnou pokutu za její vypovězení.

Stát bude rovněž v březnu a dubnu jednat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje ohledně zavedení čtvrtého operátora na český trh. Ten by měl vytvořit konkurenční prostředí a donutit operátory ceny snížit.

Přesto to čtvrtý operátor nebude mít zpočátku lehké. Chystaná aukce totiž bude obsahovat stanovení požadavků pokrytí území a obyvatel, dálnic a železničních koridorů. Podmínkou bude také do budoucna rozvoj sítí páté generace (5G), což je podle ministerstva průmyslu důležité zejména pro industriální aplikace či autonomní mobilitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama