Už jste podali daňové přiznání? Čas do 1. dubna, finančák upozornil na nejčastější chyby

Lidé a firmy zatím odevzdali 588.338 daňových přiznání za loňský rok. Z toho fyzické osoby podaly 517.280 přiznání a firmy 71.058. V případě fyzických osob jde zhruba o čtvrtinu z celkového očekávaného počtu a u firem zhruba o 16 procent.

Přidejte svůj názor

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Data zveřejnila Finanční správa na twitteru. Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července.

Loni správa evidovala za rok 2017 zhruba 2,64 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,19 milionu od fyzických osob a 450.000 od firem.

Finanční správa minulý týden upozornila na nejčastější chyby v daňových přiznáních. Lidé například uplatňují školkovné v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Často také špatně uplatňují slevu na dítě. Nejobvyklejší chybou je uplatnění slevy na totéž dítě oběma rodiči. Často také zapomínají všechny formuláře podepsat a odevzdat je se všemi povinnými přílohami.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit všichni, kteří mají datovou schránku.

Ministerstvo vnitra přitom upozornilo, že ten, kdo má zřízenou datovou schránku, se vyhne frontám na úřadech a vyřízení daňové povinnosti si může nechat až na poslední chvíli. "Podání daňového přiznání on-line je jedním z benefitů, které datové schránky nabízejí. S jejich redesignem je to navíc velmi snadné. Všechny informace k datovým schránkám jsou přehledně rovněž na webu chcidatovku.cz," uvedl ministr vnitra ČR Jan Hamáček.

Poplatníci, kteří si zvolí osobní odevzdání na finančním úřadě či územním pracovišti, mohou využít rozšířené úřední hodiny. Letos budou od 25. března do 29. března otevřeny podatelny všech finančních úřadů a územních pracovišť od 08:00 do 17:00. Poslední den, 1. dubna, od 08:00 do 18:00. Pracovníci Finanční správy i letos vyjedou do vybraných obcí.

Zároveň je i letos k dispozici zjednodušený formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob na dvě stránky, který mohou vyplnit a odevzdat ti, kteří měli v roce 2018 příjmy jen ze závislé činnosti od zaměstnavatele. Ti, kdo měli navíc příjmy například z pronájmu či jiné zdanitelné příjmy, musí použít čtyřstránkový formulář.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300.000 Kč. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost v Česku stagnuje. O tyto profese je největší zájem

09.12.2019 09:15 Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta. Počet lidí bez práce od října…

Prodej o svátcích? Alza musí zaplatit pokutu, potvrdil soud

09.12.2019 08:47 Zákaz prodeje o vybraných svátcích se vztahuje i na internetové obchody, pokud jejich výdejní…

Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

08.12.2019 19:48 Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého…

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 19:48 Aktualizováno Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama