Odklad brexitu české podnikatele nezajímá. Rádi by naopak znali jeho formu

Případný odklad vystoupení Velké Británie z Evropské unie by neměl českým firmám přinést dodatečné problémy. Naopak výhodou je, že firmy by obchodovaly podle zavedených pravidel. Ale výrazně důležitější než odklad je pro firmy získat co nejdříve informace, jak se brexit uskuteční. Kvůli jeho nejasné podobě se na něj většina firem aktivně nepřipravuje. Vyplývá to z vyjádření Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy pro ČTK.

Přidejte svůj názor

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků

Britský parlament ve středu odmítl, že by Velká Británie odešla z Evropské unie bez dohody. Zároveň ale parlament v úterý odmítl opět návrh dohody, kterou Evropská unie považuje za jediný možný. Britská premiérka Theresa Mayová varovala, že krátký odklad brexitu je možný jen tehdy, pokud bude k dispozici dohoda, a delší odložení znamená účast Británie ve volbách do Evropského parlamentu. Podle Mayové je ještě možnost vypsat druhé referendum, což by ale znamenalo, že Británie nakonec Evropskou unii vůbec neopustí. O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v roce 2016.

"Vzhledem k tomu, že většina podnikatelů stále vyčkává na výsledky jednání, je pro ně dobré, že budou platit stávající pravidla. Problémem je ale stále nejistota, jak bude odluka Velké Británie a EU vypadat. Podnikatelé neví, na co se připravovat, a zvlášť velké firmy nemohou plánovat své aktivity," uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

"Firmy potřebují hlavně co nejdříve vědět, na co se mají připravit. Prodloužení bude mít smysl pouze tehdy, pokud budou firmy znát finální rozhodnutí a jasný plán s dostatečným předstihem, aby se stačily včas připravit na všechna opatření," uvedla i mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Většina firem se podle ní zatím na brexit výrazně nepřipravuje, neboť čeká na konečnou podobu dohody. I podle šetření komory se kvůli nejistotám, které odchod Velké Británie z Evropské unie provázejí, na brexit aktivně připravují jen asi tři procenta firem.

Brexit přitom podle svazu způsobuje stále větší starosti i britským firmám. Podle průzkumu britského průmyslového svazu CBI chce devět z deseti firem prodloužit termín odchodu Británie z EU, pokud to povede k brexitu s dohodou. Firmy ale chtějí nový přístup britských politiků a jasný plán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pilsen Steel byla asi tunelována, řekl Babiš. O práci přijde 600 lidí z…

20.03.2019 21:40 Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před dvěma měsíci podali…

Pro nákup elektroauta v Česku je jediný argument, říká šéf Porsche ČR

20.03.2019 16:49 Pokud Česko nepodpoří koncové uživatele při rozvoji elektromobility, zůstane jediným racionálním…

Odbory tlačí na vedení Škody Auto, chtějí na mzdách přidat pevnou částku

20.03.2019 14:06 Odbory automobilky Škoda Auto letos žádají přidat na mzdách ve všech tarifních třídách pevnou…

"Nepřijatelné riziko." Senát ČR smetl záměr Bruselu rozhodovat o daních…

20.03.2019 14:02 Senát podpořil odmítavý postoj vlády k návrhu Evropské komise, aby rozhodnutí o daňových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama