Český průmysl oslabil, příliš se nedaří automobilkám a zpracovatelům dřeva

Průmyslová produkce v lednu klesla meziročně o 1,1 procenta. K poklesu přispěl hlavně automobilový průmysl. Negativní vliv na výsledek ale měla i vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti prosinci průmysl oslabil o 1,3 procenta po vyloučení sezonních vlivů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Průmysl
doporučujeme

"Jde jen o obrázek jednoho měsíce, z něhož nelze dělat sáhodlouhé závěry pro celý letošní rok, nicméně alespoň nesvědčí o žádné rýsující se tragédii," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Nadále ovšem podle něj platí, že úspěch tuzemského průmyslu je závislý především na dobrém vývoji v zahraničí. "Přesto i nadále počítáme s malým, leč stále kladným výsledkem průmyslu za celý letošní rok," dodal.

I podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy český průmysl za letošní rok jako celek podá lepší výkon, než by se dalo usuzovat z lednových čísel.

K meziročnímu poklesu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která ochabla o 6,9 procenta. "Nejvýrazněji klesl automobilový průmysl, což bylo částečně způsobeno odstávkami ve výrobě," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.

Nižší byla i výroba pryžových a plastových výrobků (pokles o 5,9 procenta). Nedařilo se ani zpracovatelům dřeva, kterým produkce klesla o téměř 18 procent.

Naopak růst o 16 procent zaznamenaly energetické společnosti a distributoři plynu a tepla. O necelých 23 procent stoupla produkce farmaceutických firem.

Hodnota nových zakázek se v lednu meziročně zvýšila o 1,9 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 2,7 procenta, zatímco tuzemské zakázky vzrostly o 0,3 procenta.

Nové zakázky získal především automobilový průmysl a výrobci elektronických a optických přístrojů. Naopak menší zájem pocítili strojaři či producenti chemikálií.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v lednu meziročně snížil o půl procenta. Průměrná hrubá mzda těchto zaměstnanců stoupla oproti loňskému lednu o 7,2 procenta.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku o půlnoci skončí mimořádné kontroly polského hovězího, Varšava…

26.03.2019 14:48 Česká republika dnes k půlnoci ukončí povinné kontroly polského hovězího masa. Příjemci masa tak…

Lidl řeší průšvih. Prodával falšované masné výrobky z Polska pod svou…

26.03.2019 14:10 Obchodní řetězec Lidl prodával dva druhy masných výrobků, u nichž Státní zemědělská a potravinářská…

Česko patří k nejlevnějším evropským zemím pro tranzit kamionů

26.03.2019 13:00 Náklady nákladních dopravců na mýto a pohonné hmoty v Česku patří k nejnižším v Evropě. Těžké…

Babiš dostal dopis od odborů, huti ArcelorMittal Ostrava prý hrozí zánik

26.03.2019 12:15 Odboráři, kteří se obávají o osud hutního podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO), poslali další dopis…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama