Česko na špici Evropského průmyslu? Třetina manažerů nikdy neslyšela o průmyslu 4.0

Zhruba třetina manažerů a majitelů českých průmyslových firem nikdy neslyšela o pojmu průmysl 4.0. Nesetkalo se s ním ani 60 procent studentů středních a vysokých technických škol. Vyplývá to z výsledků průzkumu inženýrské společnosti DEL a poradenské firmy BDO, které má ČTK k dispozici. Termínem průmysl 4.0. se označuje digitalizace a s ní související automatizace výroby a změny na trhu práce.

Přidejte svůj názor

Průmysl
doporučujeme

"Přestože je Česká republika označována za jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy, skoro třetina manažerů v tomto sektoru uvedla, že o průmyslu 4.0 nikdy neslyšela. Jen polovina tento pojem zná a ví, co znamená," uvedl partner společnosti BDO Petr Kymlička. Nejčastěji se s tímto pojmem manažeři setkávají v médiích a odborném tisku, 54 procent z nich se s ním setkalo v rámci své praxe.

Podle Kymličky šetření odhalilo výrazný nedostatek i ve vědomostech mezi studenty středních a vysokých technických škol. "Jejich neznalost byla šokujícím zjištěním. Téměř 60 procent o pojmu průmysl 4.0 nikdy neslyšelo. A ti, kteří ano, nevědí, co znamená. Co se za ním skrývá, ví pouze každý pátý student technických oborů," doplnil Kymlička.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček podotkl, že pojem průmysl 4.0 na různých odborných konferencích často používají politici, aniž by věděli, co označuje. "Přestože politici čím dál častěji hovoří o průmyslu 4.0, lze s úspěchem pochybovat, zda skutečně rozumí pravé podstatě tohoto trendu. Toto označení se v jejich rukou stává pouhou frází, která ztrácí jakýkoliv obsah," sdělil Křeček ČTK.

Podle něj je ve skutečnosti zavádění takzvané čtvrté průmyslové revoluce do praxe náročné a potrvá řadu let. "Nejde totiž jen o nakoupení nových strojů. Pro úspěšné využití v praxi je nutné i pořízení softwarového vybavení, důsledné proškolení nebo úplná výměna zaměstnanců, změna řídicích procesů a organizace práce," uvedl. Celý proces je podle něj časově i finančně náročný a případné chyby mohou vést až ke krachu dané firmy.

Jak analytik dále uvedl, kvůli zachování konkurenceschopnosti se Česko bude muset touto cestou vydat, ovšem politici problematice nerozumí a nevytvářejí adekvátní podmínky pro zavádění průmyslu 4.0 do praxe. "Nastavení dotačních systémů není efektivní a místo takzvaných tvrdých investic se peníze plýtvají na mnohdy zcela zbytečná školení," podotkl Křeček.

Na základě fungování státní správy si podle Křečka lze všimnout, že elektronizace a automatizace jsou pro české politiky v podstatě cizí slova. "Když však nejsou schopni zavádět prvky průmyslu 4.0 na svém vlastním hřišti, je jejich snaha pomoci soukromému sektoru úsměvná," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Angažmá ČEZ v těžbě lithia? Politikaření, hrozí obrovské ztráty, obávají…

16.07.2019 15:51 Půjčka dvou milionů eur (51,2 milionu korun), kterou poskytne energetická skupina ČEZ australské…

Začalo insolvenční řízení s Legios Loco. Správnykě HMS nás vyhnala, tvrdí…

16.07.2019 14:21 Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Legios Loco, která donedávna…

Češi v dluhové pasti. Vůbec nejhorší je situace v okrese Most

16.07.2019 14:16 Schopnost Čechů splácet závazky se v pololetí zlepšila. Na konci června mělo dluhy po splatnosti 6…

ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v Česku, firmě EMH půjčí 2 miliony eur

16.07.2019 11:59 Aktualizováno Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama