Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným varováním

Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on-line služby. Kvůli novým povinnostem, které směrnice přináší všem uživatelům cizích děl, a také kvůli přísnější kontrole obsahu ze strany sociálních sítí, nejspíš firmám přibude administrativa spojená s marketingem a on-line prezentací. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci ISP Alliance, která sdružuje české firmy z řad poskytovatelů internetového připojení a telekomunikačních služeb.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Evropský parlament návrh směrnice o autorském právu schválil v prvním čtení loni v září, vydavatelé tisku i autoři to tehdy označili za krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit.

"Směrnice vytváří předpoklady k tomu, aby práva autorů byla chráněna i v podmínkách digitálního světa, kdy je nesmírně snadné zcizovat a dále neřízeně šířit obsah prostřednictvím všech kanálů, sítí a platforem, které tento svět poskytuje," uvedl tehdy výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

O směrnici má hlasovat Evropský parlament v nejbližších dnech. Celkové dopady na české i evropské prostředí je podle expertů těžké odhadnout, poslední studie pochází z roku 2016, kdy směrnice měla ještě podstatně jinou podobu. Pokud ji europoslanci schválí, bude navíc běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

ISP Alliance dnes uvedla, že pokud zdraží reklama na sociálních sítích, 64 procent největších firem raději sníží výdaje na jiný typ reklamy, včetně tisku nebo venkovní inzerce. Naopak 69 procent představitelů menších firem uvedlo, že by výdaje nenavýšili a museli by omezit rozsah prezentace na sociálních sítích.

"Pokud by autorskoprávní směrnice prošla v současné podobě, tak nové povinnosti padnou na všechny, kdo používají autorská díla, která pro ně vytvořil někdo jiný, například fotky, videa nebo grafiku," uvedla Petra Dolejšová z advokátní kanceláře eLegal.

Poskytovatelé on-line služeb budou muset zavést filtry, které mají kontrolovat nahrávaný obsah. "Plná implementace směrnice může znamenat potřebu technických řešení, která budou stát čas a peníze, ale přitom z principu ani nemůžou být dostatečně účinná. Navíc budou znamenat zvýšenou administrativní zátěž. Někdo to bude muset zaplatit - a jako vždy u regulací to nebude nikdo jiný, než zákazníci," uvedl mluvčí ISP Alliance Rostislav Kocman.

Změny pocítí podle aliance také marketéři, kteří se věnují prezentaci na sociálních sítích. Pokud budou chtít na firemním facebookovém profilu sdílet články, budou muset vybírat jen z těch, ke kterým má Facebook licenci. Složitější bude také samotné vkládání ostatního obsahu, i kdyby byl právně v pořádku. Nové filtry na sociálních sítích totiž nemusejí dokonale rozeznat, co uživatel nahrává. Směrnice například počítá s výjimkou pro recese a parodie, v praxi ale neexistuje technologie, která by je uměla poznat.

Podle právníka advokátní kanceláře Taylor Wessing ČR Martina Loučky je otázkou, do jaké míry budou tyto náklady poskytovatelé on-line služeb přenášet na uživatele. Zejména v kontextu služeb, které jsou nyní poskytovány zdarma a nelze očekávat vysokou motivaci uživatelů využívat je i v placené podobě.

"Stejně tak je třeba dívat se i na výjimky z povinnosti zavádět filtrační mechanismy, které se podle aktuálního znění směrnice nevztahují mimo jiné na platformy pro elektronickou komunikaci, B2B cloudové služby či služby ukládání obsahu v cloudu pro osobní potřeby uživatelů. Nemělo by tedy hrozit, že by automaticky zdražila všechna cloudová úložiště, které využívají firmy či jedinci pro své interní potřeby," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama