Česko bude lákat cizince na agroturistiku? Nový šéf CzechTourism představil plány

Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl dnes ČTK nový ředitel státní agentury na podporu turismu CzechTourism Jan Herget. V současnosti turisté ze zahraničí v Česku stráví v průměru zhruba tři dny. Prostor Herget vidí také v podpoře agroturistiky. Ve funkci v pondělí vystřídal ředitelku Moniku Palatkovou. Ta podle agentury nebyla odvolána, nový ředitel vzešel z výběrového řízení, které začalo už loni.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Praha
doporučujeme

Agentura se má podle Hergeta snažit, aby cizinci nejezdili jenom do Prahy, ale také do regionů. Pro Prahu si podporu představuje pouze v zimní části sezony, kdy tolik turistů do ČR nemíří. "Pokud jdete po Staroměstském náměstí v listopadu, v prosinci nebo v lednu, tak tam je prázdno. Stále jsou hotely , které na zimu zavírají, protože nemají dostatek klientů," dodal.

Agroturistika by se v ČR mohla více podporovat podobně jako třeba v Rakousku. "Není to klíčová stránka, ale je to jeden z těch bodů, proč ty regiony prosperují. Tam se jim povedlo zkombinovat zemědělství s cestovním ruchem. Samozřejmě jsou tam ty podmínky trochu jinačí, ale myslím si, že i my máme výrazný prostor pro agroturistiku a pomáhá to k ekonomické stabilitě a prosperitě vesnic a regionu," dodal.

zdroj: YouTube

Herget se chce inspirovat v Rakousku nebo také v Dubaji. "Rakouské regiony mají hodně peněz, Dubaj je lídrem v marketingovém managementu. Nemáme sice šejka, nestavíme každý rok nejvyšší mrakodrap, nemáme čtyřtisícové hory a podobně, ale v rámci českých podmínek bych chtěl tyto marketingové přístupy namíchat a použít pro ČR," řekl ČTK Herget.

V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 21,3 milionu hostů, což bylo o 6,4 procenta více než předloni. Počet domácích a zahraničních hostů byl téměř vyrovnaný. V hromadných ubytovacích zařízeních loni strávili turisté celkem 55,5 milionu nocí, což bylo rovněž rekordní množství. Podle Hergeta existuje potenciál na příjezd turistů z okolních zemí nebo možnost ježdění na delší pobyty, například do lázní. Vidí také možnost ve větších návštěv čínských studentů, kteří by přímo v ČR studovali. Jako efektivní nástroj vidí také otevírání přímých linek ze zahraničí na pražské letiště.

Podle výzkumů agentury CzechTourism utratí zahraniční turisté za dovolenou v Česku v průměru necelé 2000 korun za osobu a den. Během pobytu nejvíce vydají turisté z Německa, Švýcarska, Portugalska, Rakouska či Velké Británie.

Herget chce restrukturalizovat CzechTourism

"Za mně, v 21. století, si nemyslím, že CzechTourism musí mít oddělení brožur a veletrhů. Určitě přijde restrukturalizace a budu se snažit, aby každá koruna, která tu je, měla své opodstatnění," řekl Herget.

Agentura má 69 tabulkových míst, snižovat je ale Herget nechce. "Na to, jakou agendu spravujeme, jsme rádi, že to zvládáme," dodal. Odborníci, jež agentura na veletrhy a tisk brožur má, dostanou podle něj širší záběr.

Jako nevyužitý vidí potenciál serveru Kudyznudy.cz, který má jenom na sociální síti Facebook přes 457.000 fanoušků. "Je tam potenciál ještě to více vytěžovat," dodal. Stránky kampaní by pak podle něj měly být více responzivní.

Agentura by podle něj již neměla zvyšovat svůj počet zahraničních zastoupení. "Snižovat (jejich počet) zatím nemusím. Myslím si, že zahraniční zastoupení patří k tomu, co v CzechTourismu funguje velmi dobře a efektivně. V podstatě se dá uvažovat o nějakých parametrických vylepšeních, ale obecně to není věc, která bolí CzechTourism," dodal.

Agentura má nyní zhruba 20 zahraničních zastoupení, například v Rusku, Jižní Koreji nebo v Číně.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sekyra 40 miliard. Vláda schválila státní rozpočet, Kalousek hromuje

16.09.2019 19:09 Aktualizováno Vláda dnes jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun…

Penny Market má malér. Prodával nebezpečné chemikálie bez řádného označení

16.09.2019 16:08 Obchodní řetězec Penny Market dostal od královéhradecké České inspekce životního prostředí (ČIŽP)…

Odbory a podnikatelé podpořili státní rozpočet, učitelům by přidali víc

16.09.2019 14:03 Odbory a zaměstnavatelé podpořili dnes návrh státního rozpočtu na příští rok. Nesouhlasí ale s…

Konec šroubování cen? Za poslední měsíc došlo k obratu, ukazují nová čísla

16.09.2019 10:11 Ceny v průmyslu stouply v srpnu meziročně o 2,1 procenta, tedy stejným tempem jako v červenci. Šlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama