Na ESC se loni obrátilo 2849 Čechů, zájem prudce roste

Zájem spotřebitelů o služby Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC) prudce roste, loni se jich na něj obrátilo 2849, což je o 155 procent více než v roce 2016. Úspěšnost mimosoudního řešení sporů dosáhla 46 procent. ESC to dnes oznámilo v tiskové zprávě. ESC poskytuje informace a bezplatnou pomoc spotřebitelům v otázce jejich práv na společném evropském trhu.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

"Lidé stále více nakupují přes hranice v Evropské unii, hlavně online, což vidíme ve struktuře podávaných stížností. A roste i povědomí o jejich právech na jednotném trhu. Když nastane problém, lidé se jich chtějí domoci minimálně mimosoudní cestou," uvedl Ondřej Tichota z ESC.

Centrum podle něj nejčastěji řeší problémy s náhradami škody za zpožděné a zrušené lety a spory s internetovými prodejci z jiných zemích EU.

Dalšími frekventovanými případy jsou například potíže se zájezdy především u německých cestovních kanceláří, při využívání ubytovacích služeb například v Rakousku nebo při pronájmu vozů hlavně ve Středomoří.

Síť 30 Evropských spotřebitelských center zřizuje Evropská komise a zúčastněné státy. Česká kancelář působí při České obchodní inspekci. Centra podle Tichoty spolupracují na mimosoudním řešení přeshraničních sporů tak, že spotřebitel komunikuje s právníky ve své domovské zemi a ve své mateřštině. Ti případ posoudí a předají kolegům v zemi podnikatele. Ti pak s podnikatelem se znalostí místního práva vyjednávají smírné řešení konkrétního problému.

V případech, kdy ESC při vyjednávání o smírném řešení neuspěje, odkazuje spotřebitele na formy zjednodušených přeshraničních žalob.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manažer Heřman se u Českých drah dlouho neohřál, míří do vedení OKD

26.04.2019 16:10 Aktualizováno Končící člen vedení Českých drah Michal Heřman se stane předsedou představenstva důlní společnosti…

Nový český letoun L-39NG se přiblížil k certifikaci, budou další vývojové…

26.04.2019 15:44 Nový proudový letoun L-39NG, který vyrábí Aero Vodochody, se o další krok přiblížil certifikaci.…

V Česku rychle přibývá pracovníků z ciziny, už jich je téměř 569 tisíc

26.04.2019 15:38 V Česku rychle přibývá zahraničních zaměstnanců. Na konci loňska jich v Česku pracovalo 568.700.…

V Česku nastane boom start-upů? Stát dá na jejich podporu rekordní sumu

26.04.2019 14:41 Na podporu start-upů a menších firem půjde v souladu se strategií Česká republika: země pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama