Na ESC se loni obrátilo 2849 Čechů, zájem prudce roste

Zájem spotřebitelů o služby Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC) prudce roste, loni se jich na něj obrátilo 2849, což je o 155 procent více než v roce 2016. Úspěšnost mimosoudního řešení sporů dosáhla 46 procent. ESC to dnes oznámilo v tiskové zprávě. ESC poskytuje informace a bezplatnou pomoc spotřebitelům v otázce jejich práv na společném evropském trhu.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

"Lidé stále více nakupují přes hranice v Evropské unii, hlavně online, což vidíme ve struktuře podávaných stížností. A roste i povědomí o jejich právech na jednotném trhu. Když nastane problém, lidé se jich chtějí domoci minimálně mimosoudní cestou," uvedl Ondřej Tichota z ESC.

Centrum podle něj nejčastěji řeší problémy s náhradami škody za zpožděné a zrušené lety a spory s internetovými prodejci z jiných zemích EU.

Dalšími frekventovanými případy jsou například potíže se zájezdy především u německých cestovních kanceláří, při využívání ubytovacích služeb například v Rakousku nebo při pronájmu vozů hlavně ve Středomoří.

Síť 30 Evropských spotřebitelských center zřizuje Evropská komise a zúčastněné státy. Česká kancelář působí při České obchodní inspekci. Centra podle Tichoty spolupracují na mimosoudním řešení přeshraničních sporů tak, že spotřebitel komunikuje s právníky ve své domovské zemi a ve své mateřštině. Ti případ posoudí a předají kolegům v zemi podnikatele. Ti pak s podnikatelem se znalostí místního práva vyjednávají smírné řešení konkrétního problému.

V případech, kdy ESC při vyjednávání o smírném řešení neuspěje, odkazuje spotřebitele na formy zjednodušených přeshraničních žalob.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moneta Money Bank kupuje Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy

12.12.2019 22:17 Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu…

Jaká by měla být minimální důstojná mzda? Polovina Čechů na ni nedosáhne

12.12.2019 15:02 Aktualizováno Minimální důstojná mzda v Česku za práci na plný úvazek, aby stačila na pokrytí potřeb i na volný…

Videa či plakáty. Kolik stát platí za propagaci Účtenkovky?

12.12.2019 12:06 Náklady na propagaci účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) letos budou zřejmě činit…

Dotace pro Agrofert? Padla trestní oznámení, zemědělský fond se brání

12.12.2019 11:53 Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zopakoval, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama