Odbory tlačí na vedení Škody Auto, chtějí na mzdách přidat pevnou částku

Odbory automobilky Škoda Auto letos žádají přidat na mzdách ve všech tarifních třídách pevnou částku, nikoli procentuální jako loni. Je možné, že se podaří novou kolektivní smlouvu s uzavřít do konce března, řekl dnes odborový předák Jaroslav Povšík.

Přidejte svůj názor

Nové logo Škoda pro modely Fabia a Roomster
doporučujeme

Mladoboleslavská automobilka patří k největším zaměstnavatelům v Česku, v ČR má skoro 33.000 kmenových zaměstnanců. Čen představenstva pro lidské zdroje Bohdan Wojnar dnes na tiskové konferenci uvedl, že Škoda zvýšila v loňském roce v Česku průměrný výdělek výrobních zaměstnanců o 14 procent na 46.357 Kč. Za poslední dva roky jde o navýšení o čtvrtinu.

Pevnou částku chtějí odbory přidat poprvé. Podle Povšíka je "vysněnou částkou" růst mezd o 4000 korun na jednoho zaměstnance měsíčně. Pevná částka představuje rozdílný procentuální nárůst v různých tarifních třídách, v nejnižší platové třídě by byl tedy procentuální růst nejvyšší, podle Povšíka by se dalo mluvit v této kategorii až o 15 procentech. Je ale pravděpodobné, že růstu o 4000 korun odbory nedosáhnou. Odbory mají stanovenou také nejnižší částku, kterou nechtějí prolomit.

"Jsme v pátém kole, blíží se vypršení (loňské kolektivní smlouvy), děláme jen čisté tarifní vyjednávání. Neprovokuji v současné době tu sílu, snažím se udělat konzervativní jednání se slušným výsledkem, který bude nižší než byl loni, to je jednoznačné, ale bude dobrý v rámci České republiky," řekl Povšík.

Podle Povšíka se snaží odbory s firmou dohodnout, na úterním jednání podle něj nastalo velké sblížení stanovisek. O výsledcích tohoto jednání dnes Povšík bude informovat podnikovou radu, pokud stanoviska přijme, je dohoda do konce března reálná. Potvrzuje to i člen představenstva Wojnar. "Myslím, že jsme se opravdu posunuli a že ta debata probíhá věcně, v klidu, že odbory vnímají, co se děje ve světě, velice dobře rozumí tomu, že co jsme měli loni, se nedá každý rok tak jednoduše opakovat," řekl Wojnar.

Povšík zopakoval, že odbory jsou v případě nedohody připraveny použít všechny zákonné nástroje, počítají například s vypovězením dohody o pátečních nočních směnách. "Samozřejmě je pětidenní stávka v rezervě, kdyby se to nepovedlo, tak do toho jdeme. My víme, že pětidenní stávka stačí k paralyzování celé České republiky," uvedl Povšík.

Poslední dohodu o růstu mezd firma s odbory uzavřela loni v dubnu.

Již před koncem loňského roku se odborům povedlo vyjednat například pracovní dobu na rok 2019 nebo vánoční bonusy. Automobilka v loňském roce zaměstnancům vyplatila na bonusech v součtu průměrně kolem 100.000 korun hrubého, dalších 19.000 korun zaměstnanci dostali v jednorázových platbách, bylo to 7000 korun na jaře a vyjednaných 12.000 Kč v prosinci.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,25 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin a nafta v Česku stále zdražují. Kde řidiči natankují nejvýhodněji?

25.04.2019 09:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu za uplynulý týden stoupla o 15 haléřů…

loading...

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, mívala ale problémy

25.04.2019 08:29 Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura…

Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

24.04.2019 17:37 Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a…

Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

24.04.2019 16:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama