Pilsen Steel byla asi tunelována, řekl Babiš. O práci přijde 600 lidí z Plzně

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před dvěma měsíci podali návrh na insolvenci, vyplatily svým zhruba 600 zaměstnancům mzdy jen v částečné výši. Vzhledem k tomu, že je firma od ledna v režimu odstávky výroby, jde o 35 procent ze 75 procent náhrady mzdy, kterou v prosinci domluvily odbory s vedením. Zaměstnavatel zatím nejedná s odborovými organizacemi, řekla dnes ČTK předsedkyně odborů Ivanka Smolková.

Zaměstnanci Pilsen Steel dostali za únor jen 35 procent mzdy
doporučujeme

"Část mzdy vyplatil do 15. března (termín daný kolektivní smlouvou) a zatím je ve hvězdách, kdy vyplatí zbytek," uvedla. Smolková napsala minulý týden jednateli podniku, že porušil zákoník práce i kolektivní smlouvu. "Je povinen s námi jednat s dostatečným předstihem, což neudělal," řekla. Podle zákoníku práce může firma lidem vyplatit zbytek mzdy až do konce března. Odbory ji k tomu opět vyzvou.

"Je tu spousta lidí, co mají hypotéky. Jsou tu ale zaměstnané i celé rodiny, což je veliký problém," uvedla Smolková, na kterou se zaměstnanci obracejí a která má obavy, že jim dojde trpělivost a odejdou někam, kde budou mít jistotu mzdy. Pokud by lidé chtěli odejít kvůli nevyplacené mzdě, tak musí čekat do 16. následujícího měsíce, ale pak mohou odejít okamžitě a mzdu přihlásí u soudu jako pohledávku.

Krajský soud v Plzni už podle Smolkové jmenoval insolvenčního správce Jaroslava Brože z Brna a přijímá přihlášky pohledávky věřitelů. "Dosud se jich přihlásily desítky v hodnotě desítek milionů korun. Pořád se tam neobjevují ty, které by nás měly poslat do insolvence," uvedla Smolková. V únoru do insolvenčního řízení přistoupila státní zástupkyně, která má za stát dozorovat řízení i případný úpadek. První jednání na soudu o přihlašovaných pohledávkách má být 19. června.

O firmu mají podle Smolkové zájem strojírenská skupina Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada a pražská akciová společnost Trojek, která je podle svých webových stránek nejvýznamnější českou firmou na obchodováním s ocelovými odpady a barevnými kovy. Smolková uvedla, že už s nimi vedení podniku jednalo. "Nevěříme tomu, že by pan Trojek chtěl znovu rozjet výrobu. Naopak pan Strnad zřejmě ano," uvedla.

Odboráři podniku a předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček se v úterý setkali v Praze s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Požádali jsme ho o pomoc a slíbil součinnost. Byl trochu zaskočený, že se na něj obracíme až teď, kdy je ta situace taková," uvedla Smolková. Před 2,5 lety rozesílala dopisy se žádostí o pomoc na všechna možná místa, k Babišovi se ale podle ní nemusely dostat.

"Já jsem byl překvapen vývojem firmy, protože to vypadá, že byla asi tunelována, že jsou tam nějaké divné vztahy mezi tou firmou a ještě jinou firmou, že tam byly nějaké fakturace nájmů," řekl dnes Babiš ČTK v Plzni. Po setkání s odbory hned zaslal dva dopisy. Jednak ministryni průmyslu Martě Novákové (za ANO), aby se obrátila na hlavního věřitele, na majitele a na financující ruskou banku. "A také, aby se na to podívala ministryně Schillerová (financí, Alena, za ANO), protože 700 zaměstnanců je doma, dostávají nějakou část výplaty. Byl jsem překvapen, že se ještě něco takového může u nás dít - to jsou 90. léta," uvedl. Odboráři na schůzce uvedli, že by byl pro firmu nejlepší konkurz, ale podle Babiše je důležité, aby to někdo v konkurzu koupil a aby si lidé udrželi práci.

Pilsen Steel, který podle insolvenčního rejstříku dluží více než stovce věřitelů přes pět miliard korun, už v roce 2013 odvrátil konkurz a v roce 2014 prošel soudem povolenou reorganizací. Podnik má přerušené financování od banky VEB Kapital, dceřiné firmy ruské státní Vněšekonombanky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pošta v listopadu otevře 1500 externích Balíkoven

23.10.2020 14:19 Česká pošta otevře v listopadu dalších 1500 výdejních míst, tzv. Balíkoven. Půjde o nová externí…

Češi mnohem častěji poptávají krájené potraviny, nabízí ho i online…

23.10.2020 12:17 V kamenných prodejnách s potravinami Češi vyhledávají krájené zboží na váhu. Na rozdíl od jara, kdy…

Skupina ČEZ prodala většinu rumunský aktiv společnosti MIRA

23.10.2020 10:56 Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie…

Počet firem v Česku se letos zvýšil o 8313, je to nejméně od roku 2010

23.10.2020 10:07 V prvních třech čtvrtletích 2020 se počet registrovaných společností v ČR zvýšil o 8313, což je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama