Nečekaný obrat v Německu: Podnikatelská nálada se zlepšila, ukazuje index

Podnikatelská nálada v Německu se v březnu poprvé po šesti měsících trvalého poklesu nečekaně zlepšila. Index sestavovaný institutem Ifo stoupl na 99,6 bodu, analytici přitom odhadovali hodnotu jen 98,5 bodu, tedy pohyb ani směrem dolů ani nahoru. Vývoj indexu naznačuje, že firemní šéfové očekávají v příštích měsících oživení největší evropské ekonomiky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Údaj za únor byl zpětně upraven směrem nahoru na 98,7 bodu z 98,5 bodu. Lépe v březnu dopadlo jak hodnocení současné situace, tak odhad budoucích obchodů v následujících šesti měsících. Pozitivnější náladu měli podnikatelé ve službách, obchodu a stavebnictví. Zhoršení nicméně opět zaznamenal zpracovatelský průmysl. Očekávání budoucího vývoje se v tomto sektoru propadlo na nejnižší hodnotu od listopadu 2012.

"Německá ekonomika se vzpamatovává z poklesu," komentoval březnovou hodnotu prezident Ifo Clemens Fuest. Za "velké překvapení" označil nejnovější index podnikatelské nálady analytik banky UniCredit Andreas Rees. O "balzámu na duši," hovořil analytik banky ING Carsten Brzeski. Podle hlavního ekonoma zemské banky spolkové země Bádensko-Württembersko Uweho Burkerta ale "jedna vlaštovka jaro nedělá."

Německo v posledních měsících vykázalo řadu neuspokojivých hospodářských údajů a prognóz. Obavy vzbuzuje brexit a globální obchodní spory. Jeho ekonomika je však i nadále podle pozorovatelů v solidní kondici, napsala agentura AP.

Ifo svůj průzkum provádí mezi manažery 9000 firem z oblasti výroby, služeb, obchodu a stavebnictví. Jeho index je považován za důležitý indikátor budoucího hospodářského vývoje země, připomněla agentura DPA. Ještě v pátek přitom nepříznivé ekonomické statistiky z Německa a Francie posílily globální strach z příchodu recese, dodala DPA.

Špatné francouzské a německé statistiky vyvolaly únik investorů směrem k bezpečnějším aktivům, jako jsou německé státní dluhopisy. Úrok z držení desetiletého dluhopisu se v důsledku velkého zájmu posunul poprvé za 2,5 roku do negativního pásma, připomněla agentura DPA.

Nečekané zlepšení indexu podnikatelské nálady v Německu dnes ale povzbudilo jak jednotnou evropskou měnu, tak akcie i výnosy dluhopisů. Euro kolem 13:45 SEČ přidávalo k dolaru 0,2 procenta na 1,1321 USD. Krátce posílil i index frankfurtské burzy DAX.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi začínají bláznit kvůli DVB-T2. Zájem o nové televize strmě roste

14.11.2019 17:05 Televizní signál v novém standardu DVB-T2 v současnosti přijímá kolem 30 procent diváků, tedy o pět…

Česko se otevírá inovacím. Ministerstvo vyhlásilo soutěž, na projekty dá…

14.11.2019 14:18 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlašuje první veřejnou soutěž na podporu zavádění inovací,…

Minimální mzda? Měla by činit půlku průměrného platu, navrhují odbory

14.11.2019 13:25 Minimální mzda v Česku by se měla navázat na průměrnou mzdu a měla by odpovídat aspoň její polovině…

Budoucnost české ekonomiky? Vyhlídky nejsou právě růžové

14.11.2019 12:38 Aktuální makroekonomická predikce ministerstva financí je realistická. Vyhodnotil to na svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama