Rada ČNB se neshodla, pro sazby beze změny hlasovalo pět ze sedmi členů

Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět ze sedmi členů rady. Dva členové hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Na tiskové konferenci po jednání rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Rada tak dnes úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává na 1,75 procenta.

Přidejte svůj názor

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
doporučujeme

"Stále platí, že v tomto roce může stále dojít k žádnému, ale klidně i ke dvěma zvýšením úrokových sazeb. Bude hodně záležet na tom, co se stane v nejbližších měsících," uvedl Rusnok. Upozornil, že v květnu bude mít rada k dispozici novou makroekonomickou prognózu.

Podle Rusnoka tak budou důležitá další data z ekonomiky. Podle něj by totiž měly ukázat, zda pokles růstu u některých ekonomických veličin byly výkyvem nebo trendem. Pomaleji proti odhadům ČNB rostla například spotřeba domácností nebo mzdy.

Rada označila rizika pro odhadovaný vývoj ekonomiky v aktuální únorové prognóze jako zhruba vyrovnaná. Protiinflačním rizikem je podle rady možné výraznější zpomalení globální ekonomiky a rychlejší odeznívání domácích inflačních tlaků. Naopak rizikem ve prospěch růstu cen označila rada pomalejší budoucí posilování kurzu koruny proti odhadům ČNB v prognóze.

Za nejistoty Rusnok označil možný neřízený brexit a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodě. "Brexit byla jedna z těch položek, ale spíše jedna z těch dalších v pořadí mezi důvody, proč zatím nerozhodnout," uvedl Rusnok.

Rusnok dále uvedl, že po dočasném zvýšení inflace v první polovině letošního roku ČNB v prognóze očekává, že se inflace vrátí ke dvouprocentnímu cíli. "S prognózou je konzistentní přibližná stabilita úrokových sazeb," uvedl Rusnok.

Rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání loni 1. listopadu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu. Šlo tak o čtvrté zvýšení sazeb v řadě a celkově páté v loňském roce. Na zasedání v únoru rada nechala sazby beze změny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Citic Europe Holdings má nového šéfa, Slavii nadále řídí Tvrdík

14.12.2019 16:40 Aktualizováno Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou…

Co přinese Ježíšek? Toto jsou hity letošních Vánoc

14.12.2019 12:02 O letošních Vánocích najdou Češi pod stromečkem v porovnání s loňskem častěji výrobky pro chytrou…

Zisk bank v Česku vzrostl o miliardy. Jak dopadly zátěžové testy ČNB?

13.12.2019 16:01 Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74…

Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard, porostou platy a důchody

13.12.2019 14:34 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama