Dopravní podnik Praha má potíže, zisk loni klesl o 400 milionů

Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP) loni klesl zisk zhruba o 400 milionů korun na 1,529 miliardy. Na výsledku se podepsal růst nákladů na mzdy či energie. Podnik to dnes oznámil v tiskové zprávě. Generální ředitel podniku Petr Witowski řekl deníku E15, že je potřeba snížit náklady například zrušením zdvojených spojů nebo snížením nadbytečné kapacity spojů. Loňské provozní náklady DPP činí podle předchozích informací asi 15,4 miliardy. Provoz podniku dotuje město.

Přidejte svůj názor

mhd
doporučujeme

Loni výrazně stouply podle ekonomického ředitele DPP Petera Hlaváče třeba náklady na mzdy pracovníků. "Vedle mezd rostly významně i ceny elektrické energie a paliv. Zvýšily se také náklady na údržbu našeho vozového parku," doplnil. Část zvýšených nákladů pokryly úspory, ale růst nákladů bude podle něj pokračovat i letos. "Jsme si vědomi, že tenhle stav je dlouhodobě neudržitelný. Snížení nákladovosti je proto jednou z priorit celého podniku," sdělil.

Loňský zisk DPP je nejnižší za poslední tři roky. Menší byl naposledy v roce 2015, kdy činil 1,255 miliardy. Město v posledních letech dotuje DPP každoročně částkami nad deset miliard korun. Takzvaný přiměřený zisk, který město jako vlastník nechává podniku při vyúčtování hospodaření na investice, bude podle dřívějších informací DPP činit za loňský rok 1,737 miliardy.

Na investice vydal podnik v roce 2018 zhruba 6,8 miliardy korun, řekl ČTK koncem loňského roku tehdejší ředitel DPP Martin Gillar. Největší položkou byla obnova vozového parku za 3,6 miliardy. Za peníze podnik nakoupil nové autobusy SOR a tramvaje 15T Forcity. DPP je největší městskou firmou Prahy a zaměstnává téměř 11.000 lidí.

DPP provozuje tři linky metra s 61 stanicemi, 539,8 kilometru tramvajových tratí, 1798 kilometrů autobusových linek i lanovou dráhu. Každodenně DPP v hlavním městě a přilehlém regionu přepraví cestující téměř dvěma tisíci vozidel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manažer Heřman se u Českých drah dlouho neohřál, míří do vedení OKD

26.04.2019 16:10 Aktualizováno Končící člen vedení Českých drah Michal Heřman se stane předsedou představenstva důlní společnosti…

Nový český letoun L-39NG se přiblížil k certifikaci, budou další vývojové…

26.04.2019 15:44 Nový proudový letoun L-39NG, který vyrábí Aero Vodochody, se o další krok přiblížil certifikaci.…

V Česku rychle přibývá pracovníků z ciziny, už jich je téměř 569 tisíc

26.04.2019 15:38 V Česku rychle přibývá zahraničních zaměstnanců. Na konci loňska jich v Česku pracovalo 568.700.…

V Česku nastane boom start-upů? Stát dá na jejich podporu rekordní sumu

26.04.2019 14:41 Na podporu start-upů a menších firem půjde v souladu se strategií Česká republika: země pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama