Dopravní podnik Praha má potíže, zisk loni klesl o 400 milionů

Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP) loni klesl zisk zhruba o 400 milionů korun na 1,529 miliardy. Na výsledku se podepsal růst nákladů na mzdy či energie. Podnik to dnes oznámil v tiskové zprávě. Generální ředitel podniku Petr Witowski řekl deníku E15, že je potřeba snížit náklady například zrušením zdvojených spojů nebo snížením nadbytečné kapacity spojů. Loňské provozní náklady DPP činí podle předchozích informací asi 15,4 miliardy. Provoz podniku dotuje město.

Přidejte svůj názor

mhd
doporučujeme

Loni výrazně stouply podle ekonomického ředitele DPP Petera Hlaváče třeba náklady na mzdy pracovníků. "Vedle mezd rostly významně i ceny elektrické energie a paliv. Zvýšily se také náklady na údržbu našeho vozového parku," doplnil. Část zvýšených nákladů pokryly úspory, ale růst nákladů bude podle něj pokračovat i letos. "Jsme si vědomi, že tenhle stav je dlouhodobě neudržitelný. Snížení nákladovosti je proto jednou z priorit celého podniku," sdělil.

Loňský zisk DPP je nejnižší za poslední tři roky. Menší byl naposledy v roce 2015, kdy činil 1,255 miliardy. Město v posledních letech dotuje DPP každoročně částkami nad deset miliard korun. Takzvaný přiměřený zisk, který město jako vlastník nechává podniku při vyúčtování hospodaření na investice, bude podle dřívějších informací DPP činit za loňský rok 1,737 miliardy.

Na investice vydal podnik v roce 2018 zhruba 6,8 miliardy korun, řekl ČTK koncem loňského roku tehdejší ředitel DPP Martin Gillar. Největší položkou byla obnova vozového parku za 3,6 miliardy. Za peníze podnik nakoupil nové autobusy SOR a tramvaje 15T Forcity. DPP je největší městskou firmou Prahy a zaměstnává téměř 11.000 lidí.

DPP provozuje tři linky metra s 61 stanicemi, 539,8 kilometru tramvajových tratí, 1798 kilometrů autobusových linek i lanovou dráhu. Každodenně DPP v hlavním městě a přilehlém regionu přepraví cestující téměř dvěma tisíci vozidel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moneta Money Bank kupuje Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy

12.12.2019 22:17 Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu…

Jaká by měla být minimální důstojná mzda? Polovina Čechů na ni nedosáhne

12.12.2019 15:02 Aktualizováno Minimální důstojná mzda v Česku za práci na plný úvazek, aby stačila na pokrytí potřeb i na volný…

Videa či plakáty. Kolik stát platí za propagaci Účtenkovky?

12.12.2019 12:06 Náklady na propagaci účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) letos budou zřejmě činit…

Dotace pro Agrofert? Padla trestní oznámení, zemědělský fond se brání

12.12.2019 11:53 Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zopakoval, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama