I na dluzích se dá vydělat, finanční gramotnost Čechů je malá

Česká bankovní asociace dlouhodbě měří finanční gramotnost obyvatel České republiky. prostřednictvím webové aplikace se může otestovat každý. Výsledky však nejsou nijak oslnivé.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí
doporučujeme

Průměrné dosažené skóré je 54 bodů ze 100. V praxi to znamená, že průměrný respondent nezná odpovědi na polovinu zadaných otázek. Respondenti jen zřídka dokáži odpovědět, co to jsou peer to peer půjčky a stejně tak nemají přehled, co to jsou dluhopisy. 

Každý si vybaví politickou kauzu bývalého mininistra financí a současného premiéra Andreje Babiše (ANO) kolem korunových dluhopisů. Málokdo však reálně ví, co jsou to korunové dluhopisy. Jednalo se o státem emitované dluhopisy, z níž se neplatily daně, což některé firmy zneužily k daňovým optimalizacím. Právě daňové optimalizace prostřednictvím korunových dluhopisů byly jedním z důvodů, proč bývalý premiér Sobotka, tehdejšího ministra fifnancí Babiše odvolal.

Babišova nástupkyně Alena Schillerová nedávno vyhlásila nové emise státních dluhopisů s tím, že by ráda zvýšila jejich množství. V současnosti je 1,32 % státního dluhu v rukou občanů prostřednictvím dluhopisů a ministryně by ráda podíl navýšila na 5%.

Dluhopisy jsou příležitostí pro všechny občany a to nejen ty státní. O existenci těch korporátních nemají často tušení. Problematická je i zakořeněná víra v to, že dluhopisy jsou bez rizika. „Právě mylná představa toho, že dluhopisy jsou bez rizika, vede k tomu, že se zájemce o investování zaměří jen na výši úroku a nehledí na jeho krytí,“ přiblížil ekonom Jiří Helich  ze společnosti Ceskedluhopisy.cz pro EuroZprávy.cz. „Ovšem pokud vidí výnos 15 procent odborník, hned se mu vybaví 90. léta a kampeličky.“

Na podezřelé emitenty si tak musí lidé dávat obzvláštní pozor. Ani stát nemusí být vždy jistým garantem a u soukromých společností je situace ještě složitější. Ekonomický cyklus je ovlivňěn politikou. Obrovský podíl mandatorních výdajů na rozpočtu státu může v době politické nebo ekonomické krize zkomplikovat řadu státem garantovaných jistot. Například brexit je jednou z variant, které můžou s rozpočty zamávat. Někteří ekonomové radí spoléhat se raději sám na sebe, než na nejistou náruč politiky spravované státní péče. Rodiče, kteří očekávali navýšení rodičovského příspěvku a dost možná se ho po změnách připravených vládou nedočkají, by mohli vyprávět své.

 Ekonom Heilich radí dobře se informovat a přemýšlet o tom, jak se svými penězi nakládat. Příchod krize nemusí vždy znamenat katastrofu, pokud například do dluhopisů někdo investuje. „Záleží na oborech. Budete mít pekárnu s desetiletou tradicí, lidé přestanou kvůli krizi jíst?“ uvedl Jiří Helich názorný příklad, jak o investičních možnostech přemýšlet, ale zároveň varoval, že absolutní jistota nikdy neexistuje. „Kdyby se Henry Ford ptal lidí, jak chtějí jezdit, řeknou mu, ať vychová rychlé koně, on ale udělal automobil. Chov koní najednou upadl. Takové věci se dějí a nenačasujete je. Nic není stoprocentní. Příklad Řecka a poslední krize ukazuje, že stoprocentní nejsou ani státní dluhopisy – nicméně kvalitním průzkumem se riziko dá zásadně snížit.“

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o…

19.04.2019 14:26 Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun.…

Česko je na štíru s čerpáním eurodotací, Brusel letos proplatil 27,6…

19.04.2019 13:45 Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období…

Velkoobchodům Makro stoupl zisk na 606 milionů korun, tržby klesly

19.04.2019 13:01 Velkoobchodům Makro Cash&Carry meziročně stoupl ve finančním roce 2017/2018 zisk o pět procent na…

ŘLP zvýšilo obrat, 150 milionů ze zisku se má převést do státního rozpočtu

19.04.2019 10:45 Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama