České firmy tíží nedostatek pracovníků. Krizi musí řešit radikálně, ukázal průzkum

Tři čtvrtiny firem loni pocítily nedostatek pracovníků. Situaci nejčastěji řeší tak, že současným zaměstnancům práci přidávají. Vyplývá to z průzkumu agentury Marketing Insight pro Raiffeisenbank mezi korporátními klienty banky s obratem 50 až 250 milionů Kč. Polovina firem s nedostatkem pracovníků uvedla, že jejich zaměstnanci musí pracovat přesčas.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Další firmy problém řeší najímáním brigádníků a na výchově budoucích pracovníků spolupracují se školami a učilišti. Přibližně desetina firem sahá po posilách ze zahraničí. "Alarmující je fakt, že každá desátá společnost musela snížit výrobu, protože na produkci neměla dostatek kapacity," uvedl ředitel oddělení výzkumů Raiffeisenbank Robert Urbánek.

Firmy v tomto ohledu do budoucna nehledí s optimismem. Na 83 procent se jich obává, že se bude s nedostatkem zaměstnanců potýkat i letos.

Téměř dvě třetiny firem letos očekávají zvýšení mezd do pěti procent. Největší tlak na růst platů přitom bude ve stavebnictví a ve zdravotní péči, kde to očekává 29 procent respondentů.

Pouze jedna firma z deseti neočekává růst mzdových nákladů. Naopak polovina počítá s navýšením o dvě až pět procent, čtvrtina společností je připravena na meziroční růst mzdových nákladů mezi pěti až deseti procenty.

"Největší tlak na růst mezd je očekáván ve stavebnictví, v závěsu pak následuje zdravotní a sociální péče. O vyšší platy se ale patrně přihlásí i pracovníci ve státní a veřejné správě," uvedl Urbánek. Zvyšování mezd v peněžnictví a pojišťovnictví očekává minimum firem.

Svou roli v růstu mezd sehraje i ohlášené navýšení minimální mzdy. Každá čtvrtá firma uvádí, že se tato změna dotkne více než čtvrtiny zaměstnanců, poznamenal Urbánek.

Minimální mzda v ČR od začátku letošního roku vzrostla o 1150 korun na 13.350 korun. S ní se zvýšila i zaručená mzda - tedy nejnižší výdělek, na který má pracovník podle složitosti a odbornosti práce nárok. Místo předchozích 12.200 až 24.400 korun činí 13.350 až 26.700 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V březnu zanikl rekordní počet firem, naopak roste počet podnikatelů

25.04.2019 14:19 V březnu v Česku přibylo 1266 obchodních společností a 2667 podnikatelů. Počet zániků firem (1560)…

loading...

Hypotéka? Dvě pětiny mladých Čechů narazí, nemají dost vlastních peněz

25.04.2019 14:14 Hlavní bariérou při žádosti o hypotéku je pro 41 procent lidí do 36 let nedostatek vlastních peněz.…

Zeman sliboval Česku miliardy z Číny. Výsledek je žalostný

25.04.2019 13:09 Dnešní podpisy memoranda Bank of China a čínské společnosti CITIC o investicích v České republice,…

Číňané utíkají z Česka, ubylo firem i kapitálu

25.04.2019 13:06 Firem s čínskými vlastníky v Česku bylo letos v březnu 1881, tedy nejméně od prosince 2012. Čínský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama