České firmy tíží nedostatek pracovníků. Krizi musí řešit radikálně, ukázal průzkum

Tři čtvrtiny firem loni pocítily nedostatek pracovníků. Situaci nejčastěji řeší tak, že současným zaměstnancům práci přidávají. Vyplývá to z průzkumu agentury Marketing Insight pro Raiffeisenbank mezi korporátními klienty banky s obratem 50 až 250 milionů Kč. Polovina firem s nedostatkem pracovníků uvedla, že jejich zaměstnanci musí pracovat přesčas.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Další firmy problém řeší najímáním brigádníků a na výchově budoucích pracovníků spolupracují se školami a učilišti. Přibližně desetina firem sahá po posilách ze zahraničí. "Alarmující je fakt, že každá desátá společnost musela snížit výrobu, protože na produkci neměla dostatek kapacity," uvedl ředitel oddělení výzkumů Raiffeisenbank Robert Urbánek.

Firmy v tomto ohledu do budoucna nehledí s optimismem. Na 83 procent se jich obává, že se bude s nedostatkem zaměstnanců potýkat i letos.

Téměř dvě třetiny firem letos očekávají zvýšení mezd do pěti procent. Největší tlak na růst platů přitom bude ve stavebnictví a ve zdravotní péči, kde to očekává 29 procent respondentů.

Pouze jedna firma z deseti neočekává růst mzdových nákladů. Naopak polovina počítá s navýšením o dvě až pět procent, čtvrtina společností je připravena na meziroční růst mzdových nákladů mezi pěti až deseti procenty.

"Největší tlak na růst mezd je očekáván ve stavebnictví, v závěsu pak následuje zdravotní a sociální péče. O vyšší platy se ale patrně přihlásí i pracovníci ve státní a veřejné správě," uvedl Urbánek. Zvyšování mezd v peněžnictví a pojišťovnictví očekává minimum firem.

Svou roli v růstu mezd sehraje i ohlášené navýšení minimální mzdy. Každá čtvrtá firma uvádí, že se tato změna dotkne více než čtvrtiny zaměstnanců, poznamenal Urbánek.

Minimální mzda v ČR od začátku letošního roku vzrostla o 1150 korun na 13.350 korun. S ní se zvýšila i zaručená mzda - tedy nejnižší výdělek, na který má pracovník podle složitosti a odbornosti práce nárok. Místo předchozích 12.200 až 24.400 korun činí 13.350 až 26.700 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama