Taxikáři chystají na pondělí pochod Prahou. Vadí jim novela, která prý straní Uberu

V pondělí dopoledne se bude v Praze konat protest řidičů taxi proti novele zákona o silniční dopravě, která podle nich vychází vstříc alternativním poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify. Řidiči se sejdou v 09:00 na Strahově a poté se vydají pěšky na Malostranské náměstí, kde plánují protestní shromáždění. Novelu zákona schválila vláda a nyní ji bude projednávat Parlament. Vozidla taxislužeb by podle ní už nemusela mít taxametr ani střešní svítilnu, ruší i zkoušky z místopisu.

protest taxikářů proti Uber (Praha, 9.2.2018)
doporučujeme

Pro služby typu Uber a Taxify podle řidičů taxi jezdí flotily špatně placených cizinců, které poskytují nekvalitní služby. Protest je podle Sdružení českých taxikářů, které jej organizuje, koordinován s taxikáři ze Španělska, Polska a dalších zemí.

"Novela je šitá na míru nadnárodním korporacím, které dosud podnikaly v oblasti taxislužby pod pláštíkem digitalizace a sdílené ekonomiky," uvedlo sdružení. Cílem těchto firem je podle taxikářů obor deregulovat a snížit laťku pro řidiče na naprosté minimum. Vládní novela jim v tom vychází vstříc, míní zástupci řidičů.

Protestující se sejdou na Strahově, do centra města se pak plánují vydat pěšky. Průvod má jít přes Dlabačov, Pohořelec, Loretánskou, Hradčanské náměstí a Nerudovu na Malostranské náměstí, kde se má v 11:00 konat hlavní protestní shromáždění.

Sdružení požaduje stažení navrhované novely a žádá úřady o spolupráci při tvorbě novely, která zohlední skutečné potřeby taxislužby a bude v zájmů českých občanů.

"Požadujeme okamžitou reakci příslušných orgánů, které musí konečně vymáhat právo v této zemi. To se dá udělat jediným způsobem - neprodleným vypnutím aplikací Uberu a Taxify," uvedl předseda Sdružení českých taxikářů Petr Polišenský.

V Praze podle údajů magistrátu působí 9800 taxikářů, další skoro 3000 šoférů jezdí pro Uber a Taxify. Proti alternativním taxislužbám v minulosti taxikáři protestovali opakovaně. Začátkem loňského roku s cílem poukázat na nerovné podmínky v únoru uspořádali čtyři pomalé jízdy Prahou, kdy stovky aut blokovaly dopravu.

Témata: Taxi | Uber | Praha | Taxify | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama