Index: Únorové zvýšení českého exportu bylo pouze přechodné

Únorové meziroční zvýšení českého exportu bylo pouze přechodné, ve druhém čtvrtletí tempo růstu vývozu zpomalí. Vývoz by ovšem klesnout neměl. Vyplývá to z indexu exportu, který dnes na tiskové konferenci představili členové Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Za hlavní důvody tohoto očekávání považují ekonomické oslabení Německa, nízký přírůstek nových zakázek nebo nedostatek pracovníků. V únoru export meziročně vzrostl o 5,1 procenta po lednovém zvýšení o 1,4 procenta.

banky
doporučujeme

"Lednový růst exportu byl v tomto měsíci nejnižší za posledních šest let. Nejnižší za posledních šest let byl rovněž přírůstek nových zakázek pro český průmysl. A ne náhodou se na šestiletém minimu ještě nedávno pohyboval i významný předstihový ukazatel německé ekonomiky, Ifo index, konkrétně jeho podsložka očekávání," uvedla hlavní ekonomka Reiffeisenbank Helena Horská.

Nejnižší hodnotu za posledních šest let očekává také od letošního přírůstku českého exportu v národním pojetí. Za celý loňský rok vývoz meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Podle Horské se ekonomické oslabení hlavních obchodních partnerů v čele s Německem významně podepisuje na poptávce po tuzemském zboží. Situaci neprospívá ani stále vysátý trh práce, na kterém mnohé firmy stále beznadějněji hledají nové zaměstnance. "Ovšem pokud nenastane krajní varianta, tedy neřízený brexit, český export se letos setrvalému poklesu ještě vyhne," doplnila Horská.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk uvedl, že za únorovým meziročním růstem vývozu stojí hlavně automobilový průmysl. "I přes tento pozitivní výsledek nás nečeká lehký rok, protože potenciálních problémů není málo. Ať už jde o německý průmysl, pravděpodobně tvrdý brexit a také obavy z USA. Ty zcela určitě zaměří svou pozornost na automobilový průmysl v EU poté, co dojednají s Čínou novou obchodní dohodu," uvedl dále Daněk.

Čeští exportéři podle pravidelného čtvrtletního průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů zatím nepropadají panice, ale jistá skepse a opatrnost ve výhledu se již projevuje. Odhad budoucího vývoje je druhý nejnižší od počátku šetření, tedy od druhého čtvrtletí 2016. Proti situaci na začátku roku se však mírně zlepšil.

"Případnou mělkou a krátkou recesí Německa se Česko nemusí nutně nakazit, pokud se výrazně nezhorší spotřebitelský sentiment a vláda přijme chytrou proticyklickou politiku," dodala Horská. Otto Daněk však označil termín "chytrá proticyklická politika vlády" za oxymóron, tedy spojení slov, jejichž význam se navzájem vylučuje.

Index exportu je nástroj, který umožňuje odhad vývoje výkonnosti českého vývozu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jsou do něj zahrnuty index nákupních manažerů eurozóny, kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. Sestavují ho společně Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama