Index: Únorové zvýšení českého exportu bylo pouze přechodné

Únorové meziroční zvýšení českého exportu bylo pouze přechodné, ve druhém čtvrtletí tempo růstu vývozu zpomalí. Vývoz by ovšem klesnout neměl. Vyplývá to z indexu exportu, který dnes na tiskové konferenci představili členové Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Za hlavní důvody tohoto očekávání považují ekonomické oslabení Německa, nízký přírůstek nových zakázek nebo nedostatek pracovníků. V únoru export meziročně vzrostl o 5,1 procenta po lednovém zvýšení o 1,4 procenta.

Přidejte svůj názor

banky
doporučujeme

"Lednový růst exportu byl v tomto měsíci nejnižší za posledních šest let. Nejnižší za posledních šest let byl rovněž přírůstek nových zakázek pro český průmysl. A ne náhodou se na šestiletém minimu ještě nedávno pohyboval i významný předstihový ukazatel německé ekonomiky, Ifo index, konkrétně jeho podsložka očekávání," uvedla hlavní ekonomka Reiffeisenbank Helena Horská.

Nejnižší hodnotu za posledních šest let očekává také od letošního přírůstku českého exportu v národním pojetí. Za celý loňský rok vývoz meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Podle Horské se ekonomické oslabení hlavních obchodních partnerů v čele s Německem významně podepisuje na poptávce po tuzemském zboží. Situaci neprospívá ani stále vysátý trh práce, na kterém mnohé firmy stále beznadějněji hledají nové zaměstnance. "Ovšem pokud nenastane krajní varianta, tedy neřízený brexit, český export se letos setrvalému poklesu ještě vyhne," doplnila Horská.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk uvedl, že za únorovým meziročním růstem vývozu stojí hlavně automobilový průmysl. "I přes tento pozitivní výsledek nás nečeká lehký rok, protože potenciálních problémů není málo. Ať už jde o německý průmysl, pravděpodobně tvrdý brexit a také obavy z USA. Ty zcela určitě zaměří svou pozornost na automobilový průmysl v EU poté, co dojednají s Čínou novou obchodní dohodu," uvedl dále Daněk.

Čeští exportéři podle pravidelného čtvrtletního průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů zatím nepropadají panice, ale jistá skepse a opatrnost ve výhledu se již projevuje. Odhad budoucího vývoje je druhý nejnižší od počátku šetření, tedy od druhého čtvrtletí 2016. Proti situaci na začátku roku se však mírně zlepšil.

"Případnou mělkou a krátkou recesí Německa se Česko nemusí nutně nakazit, pokud se výrazně nezhorší spotřebitelský sentiment a vláda přijme chytrou proticyklickou politiku," dodala Horská. Otto Daněk však označil termín "chytrá proticyklická politika vlády" za oxymóron, tedy spojení slov, jejichž význam se navzájem vylučuje.

Index exportu je nástroj, který umožňuje odhad vývoje výkonnosti českého vývozu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jsou do něj zahrnuty index nákupních manažerů eurozóny, kurz koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. Sestavují ho společně Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi začínají bláznit kvůli DVB-T2. Zájem o nové televize strmě roste

14.11.2019 17:05 Televizní signál v novém standardu DVB-T2 v současnosti přijímá kolem 30 procent diváků, tedy o pět…

Česko se otevírá inovacím. Ministerstvo vyhlásilo soutěž, na projekty dá…

14.11.2019 14:18 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlašuje první veřejnou soutěž na podporu zavádění inovací,…

Minimální mzda? Měla by činit půlku průměrného platu, navrhují odbory

14.11.2019 13:25 Minimální mzda v Česku by se měla navázat na průměrnou mzdu a měla by odpovídat aspoň její polovině…

Budoucnost české ekonomiky? Vyhlídky nejsou právě růžové

14.11.2019 12:38 Aktuální makroekonomická predikce ministerstva financí je realistická. Vyhodnotil to na svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama