Berou nám cizinci práci? Češi jsou v názoru rozděleni, ukázal průzkum

Podpora zaměstnávání cizinců se mezi lidmi za uplynulé tři roky výrazně zvýšila. O tom, že je správné je zaměstnávat, je přesvědčeno 49 procent občanů. V roce 2016 stejný názor zastávalo 34 procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle CVVM je aktuální výsledek srovnatelný s lety 2012 a 2013. Zároveň je ale podpora zaměstnávání cizinců o něco nižší, než byla v letech 2009 až 2011, a výrazně nižší než v roce 2008.

Zaměstnávání cizinců jsou více nakloněni lidé s vyšším stupněm vzdělání, dobrou životní úrovní a voliči pravicových stran. Souhlas zaznívá i od vysoce kvalifikovaných odborníků, vedoucích pracovníků a obyvatel větších měst a Jihomoravského a Pardubického kraje.

Opačné názory deklarují dotázaní s nižším vzděláním, nezaměstnaní nebo pracující jako pomocní dělníci a řemeslníci, Češi s nízkou životní úrovní a levicově zaměření voliči.

Zhruba dvě třetiny lidí si myslí, že zaměstnávání cizinců by se mělo omezit v oblastech s vysokou nezaměstnaností a že cizí levná pracovní síla ohrožuje zaměstnávání Čechů.

Proti předchozímu průzkumu v roce 2016 se podíl souhlasících s tímto tvrzením ale snížil o zhruba deset bodů, podle CVVM za tím zřejmě stojí současná velmi nízká nezaměstnanost v ČR. Mírně, o čtyři body na 61 procent, klesl i podíl lidí, podle nichž by se cizinci měli zaměstnávat jen v profesích, o které Češi nemají zájem.

Naopak mírný nárůst souhlasu CVVM zaznamenalo u názoru, že příliv cizího kapitálu zlepšuje situaci na místním trhu práce a že u přijímání do práce by měli dostávat přednost cizinci ze zemí EU před ostatními cizinci. S prvním tvrzením souhlasí 49 procent lidí, s druhým 61 procent.

Průzkumu, který se uskutečnil v první polovině března, se zúčastnila tisícovka lidí ve věku od 15 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin a nafta v Česku stále zdražují. Kde řidiči natankují nejvýhodněji?

25.04.2019 09:40 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují. Průměrná cena benzinu za uplynulý týden stoupla o 15 haléřů…

loading...

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, mívala ale problémy

25.04.2019 08:29 Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura…

Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

24.04.2019 17:37 Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a…

Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

24.04.2019 16:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama