Berou nám cizinci práci? Češi jsou v názoru rozděleni, ukázal průzkum

Podpora zaměstnávání cizinců se mezi lidmi za uplynulé tři roky výrazně zvýšila. O tom, že je správné je zaměstnávat, je přesvědčeno 49 procent občanů. V roce 2016 stejný názor zastávalo 34 procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle CVVM je aktuální výsledek srovnatelný s lety 2012 a 2013. Zároveň je ale podpora zaměstnávání cizinců o něco nižší, než byla v letech 2009 až 2011, a výrazně nižší než v roce 2008.

Zaměstnávání cizinců jsou více nakloněni lidé s vyšším stupněm vzdělání, dobrou životní úrovní a voliči pravicových stran. Souhlas zaznívá i od vysoce kvalifikovaných odborníků, vedoucích pracovníků a obyvatel větších měst a Jihomoravského a Pardubického kraje.

Opačné názory deklarují dotázaní s nižším vzděláním, nezaměstnaní nebo pracující jako pomocní dělníci a řemeslníci, Češi s nízkou životní úrovní a levicově zaměření voliči.

Zhruba dvě třetiny lidí si myslí, že zaměstnávání cizinců by se mělo omezit v oblastech s vysokou nezaměstnaností a že cizí levná pracovní síla ohrožuje zaměstnávání Čechů.

Proti předchozímu průzkumu v roce 2016 se podíl souhlasících s tímto tvrzením ale snížil o zhruba deset bodů, podle CVVM za tím zřejmě stojí současná velmi nízká nezaměstnanost v ČR. Mírně, o čtyři body na 61 procent, klesl i podíl lidí, podle nichž by se cizinci měli zaměstnávat jen v profesích, o které Češi nemají zájem.

Naopak mírný nárůst souhlasu CVVM zaznamenalo u názoru, že příliv cizího kapitálu zlepšuje situaci na místním trhu práce a že u přijímání do práce by měli dostávat přednost cizinci ze zemí EU před ostatními cizinci. S prvním tvrzením souhlasí 49 procent lidí, s druhým 61 procent.

Průzkumu, který se uskutečnil v první polovině března, se zúčastnila tisícovka lidí ve věku od 15 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama