Se Zemanem poletí do Číny 60 podnikatelů, příležitost větří minipivovary

Prezidenta Miloše Zemana na pracovní cestě do Číny doprovodí delegace 60 podnikatelů. V Číně navštíví kromě Pekingu některé provincie, setkají se s čínskými podnikateli a zúčastní se slavnostního otevření české expozice na Beijing Expo. ČTK to dnes sdělil tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky Miroslav Diro. Právě Hospodářská komora podnikatelskou misi pod vedením svého prezidenta Vladimíra Dlouhého pořádá.

Vladimír Dlouhý, předseda Hospodářské komory

"Podnikatelskou delegaci budou tvořit zástupci firem působících ve výrobě speciální železniční techniky, těžkých frézovacích a vyvrtávacích strojů, dodavatelé minipivovarů, lékařských přístrojů a zařízení do nemocnic, kovového nábytku, cestovní kanceláře, mezinárodní přepravci a několik českých výrobců lehkých letadel," uvedl Diro.

V delegaci jsou podle něj zastoupeny také podniky, které se zabývají estetickou medicínou, průmyslovou automatizací a robotizací nebo vývojem informačních systémů a optických přístrojů. Zúčastní se i zástupci asociací působících v logistice a sportu.

Čeští podnikatelé se zúčastní dvou podnikatelských fór. První se bude konat v pátek 26. dubna v Pekingu, druhé o den později v městě Tiencin. Hospodářská komora podle Dira také plánuje jednání delegace s největší čínskou platformou pro elektronický obchod JD.com a seminář ve městě Lang-fang. Během mise se uskuteční za účasti podnikatelů také slavnostní otevření české expozice na Beijing Expo, dodal. Náklady na cestu si hradí podnikatelé.

Hospodářská komora uvedla, že se od roku 1999 do loňska zvýšil český vývoz do Číny 27krát na asi 56 miliard korun. "Potenciál, který čínský trh nabízí, české firmy ale nevyužívají dostatečně," podotkl Diro. Svědčí o tom podle něj statistiky vývozu, podle kterých do Číny míří jen desetina procenta exportu. "Velkou šanci uspět na dnes už náročném čínském trhu najdou spíše výrobky vysoce sofistikované, těžko okopírovatelné hi-tech produkty a technologie s vysokou přidanou hodnotou," uvedl.

Hospodářská komora také uvádí, že za loňský rok navštívilo Českou republiku 618.000 čínských turistů a jejich počet za posledních šest let vzrostl čtyřikrát.

Jedním z témat mise bude projekt nové Hedvábné stezky. Zabývat se jím bude summit, který plánuje Zeman navštívit. Český prezident projekt opakovaně podpořil, přál by si, aby do něj byla zapojena Česká republika. Další politici před ním naopak varují, obávají se rostoucího vlivu Číny.

Zeman odletí již na pátou návštěvu Číny. Podnikatelé ho doprovázeli i při předešlých cestách. Prosazováním ekonomické spolupráce s Čínou je český prezident znám. Symbolem se stala spolupráce s čínskou firmou CEFC Europe, která v Česku uskutečnila řadu akvizic. Jejího zakladatele Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem. Na tomto místě ho nechal i poté, co Jie Ťien-ming skončil v čínském vězení a firmu převzal čínský státní podnik CITIC.

Zeman sliboval, že do České republiky přijdou mnohamiliardové investice, podle České národní banky jsou ale výrazně nižší. Čínské investice minulý týden kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého nejsou na uspokojivé úrovni. Je podle něj třeba, aby se "bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu". Poukázal také na to, že český vývoz do Číny stoupá výrazně pomaleji než čínský do ČR.

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje