Kratší práce bez krácení mzdy? Odboráři vyjednali dohodu v 77 procentech firem

Víc než tři čtvrtiny z 5500 společností a firem v Česku, kde o podmínkách vyjednávali odboráři a zaměstnavatelé, mají kratší pracovní dobu bez krácení mzdy. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Centrála prosazuje zkrácení práce o půl hodiny denně z osmi na 7,5 hodiny. Argumentuje tím, že Češi tráví v zaměstnání mnohem víc času než lidé v jiných vyspělých zemích.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

"Podařilo se nám v 77 procentech firem, kde vyjednáváme, zkrátit pracovní dobu o půl hodiny bez ztráty mzdy. Vyjednáváme v 5500 subjektech, je to masa. Nikoho to nepoškodilo, nesnížilo to výrobu, naopak to zlepšilo kondici," uvedl Středula.

Odboráři by rádi dosáhli zkrácení pracovní doby nejen ve zbývajících 23 procentech podniků s kolektivním vyjednáváním, ale změnu prosazují do zákona pro všechny. Osmihodinová pracovní doba je v Česku už sto let, uzákonilo ji krátce po svém vzniku v prosinci 1918 tehdejší Československo. Patřilo tak k pokrokovým státům. Podle Středuly by ke zkrácení přispěla nejen kratší doba v zaměstnání, ale také delší dovolená. ČMKOS usiluje o uzákonění pěti týdnů.

Zaměstnavatelé záměry odborů odmítají. Podle nich by zkrácení práce a víc dovolené v době nedostatku pracovních sil mohlo výrobu ještě víc ohrozit a dál by zpomalilo ekonomický růst. Hospodářská komora se chystá ve středu k plánům odborů vyjádřit.

"Proč jsou naše požadavky neuvěřitelné, když u německých sousedů, jejichž kapitál je v ČR nejvíc zastoupen, je v průměru pětatřicetihodinový týden? Nikdo tam nekrachuje," řekl Středula. Podle něj by změny v Česku měly být ale "evoluční, ne revoluční".

Odbory už dřív uvedly, že Česko má takovou délku pracovní doby, jaká byla ve vyspělých evropských zemích v 70. letech minulého století. Čeští pracovníci za rok odpracují v průměru přibližně o 400 hodin víc než jejich němečtí kolegové. Zatímco německý zaměstnanec měl na svém kontě 1363 hodin, jeho český kolega 1770. "Za čtyři roky odpracuje český zaměstnanec o rok víc než německý, za kariéru je to o deset let víc. Je to fatální rozdíl. Lidé se pak cítí také mnohem víc unaveni," dodal předák.

Pracovní nasazení 16 hodin denně, o kterém se teď zmínil budoucí ministr průmyslu Karel Havlíček, odboráři neuznávají. Příští šéf resortu řekl, že sám tolik hodin denně pracuje a podobný výkon očekává i od svých spolupracovníků. "Budoucí ministr se netají tím, že je workoholik. Rozhodně to ale nemůže přenášet na zaměstnance," podotkl Středula.

Výrazně delší pracovní dobu nevyžadují většinou ani zaměstnavatelé, a to jak u pracovníků, tak u manažerů. "Pokud čtu jeho (Havlíčkovo) vyjádření správně, hovoří o propoceném tričku. Odpovědnou prací se dá tričko propotit ale i za sedm hodin," uzavřel viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křetínského média už nejsou liberální? Došlo k podivné změně, všímá si Le…

15.11.2019 17:14 Francouzský deník Le Monde, v němž vlastní od loňska menšinový podíl český miliardář Daniel…

Poštovní revoluce v Česku? Zvažuje se dvourychlostní doručování dopisů

15.11.2019 15:49 Česká pošta možná od druhého čtvrtletí příštího roku zavede dvourychlostní způsob doručování. Komu…

Hrajete Účtenkovku? Ministerstvo financí chystá od prosince změny

15.11.2019 12:07 Ministerstvo financí od prosince zvýší počet možných výher v rámci účtenkové loterie k elektronické…

Nákup v e-shopech: Buďte opatrní, obchodníci porušují práva spotřebitelů

15.11.2019 12:00 Při kontrolách internetových prodejců ve třetím čtvrtletí zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama