Mohou trafikanti Sazce zadržet terminál?

Praha - Podle advokáta Adama Sigmunda z advokátní kanceláře Žižlavský a partneři je otázkou, zda rebelující trafikanti mohou Sazce kvůli kaucím zadržet její terminál. Advokát to v neděli sdělil agentuře Mediafax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Je otázkou, zda provozovatelé mohou Sazce zadržet její terminál a jiné věci. Pokud ano, na základě zadržovacího práva by se pak v rámci insolvenčního řízení mohli stát zajištěnými věřiteli. Problematické je zadržování hotovosti, o penězích na účtu nemluvě, protože mají povahu věci hromadné. Za zadržení však provozovatelům může vyplývat sankce z jejich smlouvy se Sazkou, jejíž obsah ale neznáme," upozornil Sigmund.

"Může se proto stát, že na jednu stranu budou provozovatelé zároveň zajištěnými věřiteli Sazky, na druhou stranu jejími dlužníky, pokud vůči nim Sazka uplatní sankční opatření. Obecně ale, aby mohli provozovatelé terminálů vůči Sazce využít zadržovací právo, musí mít vůči firmě splatnou pohledávku. A je otázkou, jestli je jejich pohledávka na vrácení kauce splatná. Druhým problémem může být to, zda zadržení věcí nevylučuje jejich smlouva se Sazkou a sofistikovanější smlouvy toto vylučují,“ upozornil advokát.

Provozovatelé terminálů mají u Sazky kauce desítek až stovek tisíc korun a bojí se, že o své peníze přijdou. Někteří z nich si započetli kauci do tržeb, s čímž Sazka nesouhlasí, jiná skupina se chystá uplatnit, či už uplatňuje, zadržovací právo. Jde o tržby, či terminály Sazky, která uvádí, že kauce provozovatelů dosahují celkové výše zhruba 260 milionů korun. Sazka provozovatelům, kteří neodvedli tržby, terminály odpojuje. Na internetu se spekuluje až o 1 200 Sazkou odpojených přístrojů.

"K pohledávce u soudu - my momentálně uvádíme celou kauci s tím, že uplatňujeme zadržovací právo na tržby a vybavení. Výpověď jsme Sazce nepodali, ona by měla s námi okamžitě rozvázat smlouvu - neodvedli jsme tržby - a poté provést finanční vypořádání," stojí například v jednom z četných komentářů na webu provozovatelů, prostřednictvím kterého se snaží sjednotit svůj postup.

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, první schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci.

Témata: Sazka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenoval Michla a Holuba do rady ČNB, Babišův poradce se zařadí k …

21.11.2018 15:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla (41) a Tomáše…

Žena se domáhala oplodnění spermatem zemřelého, ÚS její stížnost zamítl

21.11.2018 15:39 Ústavní soud dnes zamítl stížnost ženy, která se u soudů nižších instancí neúspěšně domáhala…

Jak hospodaří katolická církev v Česku? Její hlavní poslání není zrovna…

21.11.2018 15:01 Na své hlavní poslání, tedy na duchovní činnost, loni česká katolická církev vynaložila 2,87…

Ťok po kritice otočil. Vládě zatím nenavrhne privatizaci ČD Cargo

21.11.2018 14:57 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zatím nebude v nejbližší době vládě navrhovat prodej prodej…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama