Na fóru ČR-Vietnam byla uzavřena memoranda, ve hře je přímý letecký spoj

Na dnešním česko-vietnamském podnikatelském a investičním fóru v Praze bylo uzavřeno několik dohod mezi firmami z obou zemí. Mezi nejzajímavější patří memorandum o porozumění na spolupráci při přípravě přímého letu mezi hlavními městy Prahou a Hanojí, kterou podepsali zástupci Letiště Praha a Bamboo Airways. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by byl velice rád, kdyby se přímé spojení spustilo do Vánoc. Akce se zúčastnilo přes 100 českých a přes 60 vietnamských firem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

firmy
doporučujeme

Fórum pořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně s Vietnamskou obchodní a průmyslovou komorou u příležitosti návštěvy vietnamského premiéra Nguyen Xuan Phuca a členů tamní vlády v ČR. "Vietnam je obrovský trh. Určitě není náhoda, že americký prezident Donald Trump už dvakrát ve svém funkčním období Vietnam navštívil. Já jsem tam ještě nebyl ani jednou, ale řekl jsem panu premiérovi (Phucovi), že když začne Bamboo Airways létat, že tam rád poletím," uvedl na fóru český premiér.

Už po dopoledním separátním jednání s Phucem Babiš uvedl, že Česko by se mohlo ve Vietnamu prosadit především v těžebním či dopravním průmyslu. Na fóru slíbil vietnamskému premiérovi, že se bude osobně angažovat v prosazení záměru tamní vlády uzavřít dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.

Kromě memoranda o možném leteckém spoji podepsali dohodu například také zástupci Lidového výboru provincie Ha Tinh a české společnosti Danvit Express o spolupráci na větrné elektrárně. Smlouvu uzavřely také tuzemská společnost Hamibo a vietnamská VXT Corporation o investici do realitního projektu FUTURA Project v Karlových Varech nebo společnosti Global Consulting Marine a MBLand Corporation o transferu technologií. Dohodu o spolupráci mezi oběma institucemi podepsali také prezident SP ČR Jaroslav Hanák a předseda Vietnamské obchodní a průmyslové komory Vu Tien Loc.

"Vietnam je druhou nejrychleji rozvíjející se ekonomikou v jihovýchodní Asii. České firmy zde mohou najít mnoho obchodních příležitostí například v energetice, při rozvoji tamní dopravní infrastruktury nebo ve strojírenství. Velký potenciál také vidíme ve spolupráci obou zemí v aplikovaném výzkumu," uvedl dnes Hanák.

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) odpoledne na twitteru napsal, že se spolu s Babišem snaží přesvědčit vietnamského premiéra, aby česká firma INCO engineering dodala technologické vybavení pro hlubinnou těžbu uhlí pro vietnamskou státní společnost. "Konkurence je z Německa, ale máme šance. Pomohlo by to naší obchodní bilanci s Vietnamem," dodal Havlíček.

Svaz průmyslu dnes dále uvedl, že aktuálně začíná připravovat do Vietnamu podnikatelskou misi, která doprovodí na oficiální návštěvě ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Uskutečnit by se měla v září. Naposledy SP ČR vycestoval spolu s deseti firmami do Vietnamu s náměstkem ministra průmyslu a obchodu v dubnu loňského roku. V roce 2017 tam pak pod vedením svazu doprovázelo na oficiální návštěvě prezidenta republiky na 60 zástupců firem.

Podle Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 61.000 Vietnamců. Po Ukrajincích a Slovácích tvoří třetí nejpočetnější menšinu v Česku. ČR má s Vietnamem dlouhodobě obchodní deficit. Český export v roce 2018 dosáhl podle Českého statistického úřadu tři miliardy korun, import z Vietnamu byl 22 miliard korun. Deficit Česka tak v loňském roce činil zhruba 19 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš slibuje: Národní investiční plán představíme do Vánoc

22.11.2019 12:53 Vláda představí Národní investiční plán do Vánoc. Na setkání s představiteli českého stavebnictví…

Pražské letiště letos odbavilo už přes 15 milionů cestujících. Tyto…

22.11.2019 12:15 Pražské letiště odbavilo v prvních deseti měsících letošního roku celkem 15,2 milionu cestujících,…

Jak si příští rok povede české stavebnictví? Takhle to vidí firmy

22.11.2019 11:58 České stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 1,7 procenta, v roce 2021 zpomalí růst na 0,5…

Celkový dluh Čechů vzrostl na 2,41 bilionu. Kdo patří mezi nejrizikovější…

22.11.2019 10:38 Objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci třetího čtvrtletí 2,41 bilionu korun a meziročně tak vzrostl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama