Růst minimální mzdy? Požadavky odborů překročily únosnou mez, ohradila se komora

Hospodářská komora navrhuje pro příští rok nulové navýšení minimální mzdy. Svůj plán postavila jako výchozí návrh proti požadavku odborů zvednout částku od ledna o 1650 na 15.000 korun. Podle komory by takové přidání ohrozilo zpomalující ekonomiku. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Vyzval vládu, aby tlaku odborářů nepodléhala a zlepšovala podmínky pro podnikání. Podle odborů patří česká minimální mzda v EU k nejnižším a je pod hranicí příjmové chudoby.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků
doporučujeme

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zveřejnila požadavek začátkem dubna. Proti letošku by to byl příští rok nárůst o 12,4 procenta. Podle zaměstnavatelů ze Svazu průmyslu a dopravy by navýšení mělo být nejvýš pětiprocentní, tedy asi 700 korun.

"Požadavky odborů překročily únosnou mez a v případě, že na ně vláda přistoupí, riskuje budoucí prosperitu české ekonomiky," uvedl Dlouhý. Nulový růst podle něj komora navrhuje také proto, že v předchozích letech minimální mzda výrazně stoupla. Naposledy se zvedla v lednu, a to o 1150 na 13.350 korun. Pokud by se zvýšila od ledna podle požadavku odborářů, podle komory by to od roku 2013 představovalo růst o 87,5 procenta.

Předák ČMKOS Josef Středula podotkl, že o minimální mzdě vyjednávají na tripartitě sociální partneři, mezi které komora nepatří. Na jednáních zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů jsou představitelé komory jako host a mají poradní hlas. "Doporučil bych panu Dlouhému, aby jeho měsíční gáže byla 13.350 korun. Po dvouměsíční zkušenosti bych pak chtěl vědět, zda zvládl všechny náklady s touto odměnou za práci 40 hodin týdně," řekl ČTK Středula.

Dlouhý vyzval vládu, aby tlaku odborů nepodléhala a více naslouchala potřebám firem a zlepšovala podnikatelské prostředí. Jedním z takových kroků by podle komory mohlo být zavedení paušální daně. "Mám pocit, že vláda v poslední době silně ustupuje tlakům ze strany odborů i menšího koaličního partnera," uvedl Dlouhý.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) začátkem měsíce uvedla, že podpoří jen takový nárůst minimální mzdy, který bude odpovídat jasným ekonomickým údajům. Podle ministryně je těžko představitelné, že by zvýšení nejnižšího výdělku bylo zhruba dvojnásobné proti růstu průměrné mzdy.

Minimální mzdu, kterou pobírá asi 150.000 lidí, zvyšuje vláda svým nařízením. V posledních letech to dělá každoročně vždy od ledna. Od roku 2014 do letoška se nejnižší výdělek zvedl o 4850 korun, tedy zhruba o 60 procent. Rostl tak výrazně rychleji než ostatní mzdy.

S nejnižším výdělkem se upravuje i zaručená mzda. Představuje nejnižší odměnu, na kterou má pracovník podle odbornosti a složitosti práce nárok. Letos se pohybuje mezi 13.350 a 26.700 korun. Podle požadavku odborů by měla od ledna činit 15.000 až 30.000 korun.

Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33.840 korun. Za celý rok 2018 stoupla o 8,1 procenta na 31.885 korun. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců na tuto částku nedosáhnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve stísněných podmínkách bydlí 16 procent Čechů. Následky jsou závažné

31.05.2020 20:49 Aktualizováno Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání,…

Česká zbrojovka vstupuje na burzu, chce tak posílit svou důvěryhodnost

31.05.2020 16:59 Vstupem na pražskou burzu chce holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) posílit svou…

Armáda státních zaměstnanců se prodražuje, výdaje na platy vzrostly o 22…

31.05.2020 14:34 Výdaje na platy zaměstnanců státu a s nimi související výdaje loni vzrostly o víc než 22 miliard na…

Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí zpomalil, odhadují analytici

31.05.2020 14:30 Reálný růst průměrné mzdy, tedy po zohlednění inflace, v prvním čtvrtletí kvůli dopadům šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy