Legalizace prostituce by miliardy nepřinesla, míní Schillerová

Legalizace prostituce by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) miliardy korun do rozpočtu nepřinesla. Schillerová při dnešních sněmovních interpelacích řekla, že z jejího pohledu podléhá tato činnost zdanění už v současnosti.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

"Pokud chce prostitutka nebo prostitut svou činnost provozovat legálně, odvádět daně, být veden v systému sociálního pojištění, pak svou činnost provozuje jako osoba samostatně výdělečně činná pod jinou živností," uvedla ministryně.

Tito lidé chtějí podle ní zůstat v anonymitě a žádná nová "škatulka" nepomůže. "Škatulka znamená, že bychom museli udělat takovou živnost, ženy by se musely zaregistrovat, to prostě nikdo neudělá z povahy věci," podotkla Schillerová.

Na základě čtyři roky starých odhadů hodnoty a nákladů služeb prostituce, jak je provedl Český statistický úřad, ministryně uvedla, že celkový přínos legalizace prostituce do státního rozpočtu by mohl činit na daních a sociálních odvodech kolem 560 milionů korun ročně. Ve skutečnosti by byl podle ní nižší, neboť část poskytovatelek a poskytovatelů příjmy daní.

Myšlenku regulace prostituce nedávno oprášili opoziční Piráti. Z maďarských dat odhadli, že by její zdanění vyneslo miliardu korun ročně.

Sněmovna se návrhy na legalizaci prostituce zabývala v minulosti několikrát. Překážkou je mezinárodní úmluva z 50. let minulého století.

Česku poskytuje placené sexuální služby podle odhadů neziskové organizace Rozkoš bez rizika zhruba 13.000 žen, víc než polovina z nich jsou přitom matky samoživitelky. Průměrný věk prostitutky je 30 let a Češky tvoří 82 procent sexuálních pracovnic. Organizace ale upozorňuje na to, že tyto údaje je třeba brát s rezervou.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů platí kartou. Na používání hotovosti jsou různé názory

14.11.2019 10:35 Aktualizováno Osm z deseti Čechů platí kartou, ale hotovosti se vzdát nechtějí. Na placení využívají kreditky,…

Raiffeisenbank expanduje na českém trhu, čistý zisk výrazně vzrostl

14.11.2019 10:05 Raiffeisenbank za letošní tři čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 36 procent na 3,64 miliardy…

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí zpomalila. Výsledek je horší, než se čekalo

14.11.2019 09:54 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu…

Pražské letiště rozšíří druhý terminál. Projekt přijde na 16 miliard

13.11.2019 17:03 Aktualizováno Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028. Investici za 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama