Legalizace prostituce by miliardy nepřinesla, míní Schillerová

Legalizace prostituce by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) miliardy korun do rozpočtu nepřinesla. Schillerová při dnešních sněmovních interpelacích řekla, že z jejího pohledu podléhá tato činnost zdanění už v současnosti.

Alena Schillerová
doporučujeme

"Pokud chce prostitutka nebo prostitut svou činnost provozovat legálně, odvádět daně, být veden v systému sociálního pojištění, pak svou činnost provozuje jako osoba samostatně výdělečně činná pod jinou živností," uvedla ministryně.

Tito lidé chtějí podle ní zůstat v anonymitě a žádná nová "škatulka" nepomůže. "Škatulka znamená, že bychom museli udělat takovou živnost, ženy by se musely zaregistrovat, to prostě nikdo neudělá z povahy věci," podotkla Schillerová.

Na základě čtyři roky starých odhadů hodnoty a nákladů služeb prostituce, jak je provedl Český statistický úřad, ministryně uvedla, že celkový přínos legalizace prostituce do státního rozpočtu by mohl činit na daních a sociálních odvodech kolem 560 milionů korun ročně. Ve skutečnosti by byl podle ní nižší, neboť část poskytovatelek a poskytovatelů příjmy daní.

Myšlenku regulace prostituce nedávno oprášili opoziční Piráti. Z maďarských dat odhadli, že by její zdanění vyneslo miliardu korun ročně.

Sněmovna se návrhy na legalizaci prostituce zabývala v minulosti několikrát. Překážkou je mezinárodní úmluva z 50. let minulého století.

Česku poskytuje placené sexuální služby podle odhadů neziskové organizace Rozkoš bez rizika zhruba 13.000 žen, víc než polovina z nich jsou přitom matky samoživitelky. Průměrný věk prostitutky je 30 let a Češky tvoří 82 procent sexuálních pracovnic. Organizace ale upozorňuje na to, že tyto údaje je třeba brát s rezervou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy a podniky si příští rok za elektřinu zřejmě připlatí, oznámil ERÚ

30.11.2020 12:32 Aktualizováno Firmám a podnikům na rozdíl od domácností příští rok zřejmě poroste cena elektřiny. Vyplývá to z…

Senát bude o daňovém balíčku rozhodovat 10. prosince. Pravděpodobně ho…

30.11.2020 11:08 Senát bude o daňovém balíčku a jeho očekávaných úpravách rozhodovat ve čtvrtek 10. prosince. Termín…

České e-shopy si mnou ruce. Tržby během Black Friday meziročně vzrostly o…

30.11.2020 11:05 Tuzemským e-shopům vzrostly během uplynulé slevové akce Black Friday tržby oproti loňsku v průměru…

Dluhy českých domácností u bank stouply na 1,842 bilionu

30.11.2020 11:02 Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama