Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o desetinu

Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun. Tržby jí naopak vzrostly o 9,7 procenta na 21,5 miliardy korun. Výsledky zveřejněné v pozvánce na valnou hromadu ČTK potvrdil mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Příčinou poklesu zisku podle něj byla nízká až záporná ziskovost u projektů získaných v minulých letech. Zhruba 30 procent tržeb Metrostav loni vytvořil na zahraničních trzích.

Přidejte svůj názor

Metrostav a.s.
doporučujeme

"Obratově jsme významně překročili plánované parametry a zůstáváme asi na dvojnásobku obratu našeho největšího konkurenta. V případě hospodářského výsledku jsme mírně pod plánovanou hodnotou, a to zejména kvůli ztrátovým projektům z minulosti, na které jsme uzavírali smlouvy ještě v dobách záporných marží," uvedl Kostiha.

Na domácím trhu se podle něj stavělo více, nicméně za stále nepříznivé ceny. "Zejména v oblasti infrastrukturní výstavby pro veřejné zadavatele nebylo možné dosáhnout plánovaných hospodářských výsledků. Navíc, kromě železničního tunelu Ejpovice, který jsme loni dokončili, není v České republice žádná významnější tunelová stavba. Za zakázkami v podzemí tak musíme stále do zahraničí, zejména do Severských zemí," doplnil Kostiha.

Mezi nejvýznamnější zakázky Metrostavu na domácím trhu loni patřila rekonstrukce Národního muzea v Praze, dokončení železničních tunelů v Ejpovicích u Plzně nebo modernizace dálnice D1 v úseku Soutice - Psáře.

V zahraničí loni Metrostav pracoval na traťovém úseku metra Espoonlahti v Helsinkách, v Polsku staví úsek dálnice S7 a most poblíž Gdaňsku. Mezi další zakázky patří například stavba silničního tunelu Žilina na Slovensku nebo podzemní lanovka v tureckém Istanbulu.

Zásoba práce největší stavební firmy na českém stavebním trhu je podle Kostihy aktuálně lepší než v předchozích letech. "Očekáváme, že obrat bude stejný jako vloni nebo mírně lepší. Zároveň evidujeme zlepšení rentability na českém trhu, způsobené nedostatky výrobních kapacit," dodal Kostiha.

Metrostav a.s. byl založen v roce 1971 vyčleněním z národního podniku Vodní stavby za účelem výstavby pražského metra. V roce 1991 byl přeměněn na akciovou společnost a postupně se začal věnovat činnostem v dalším stavebních oborech. V roce 2018 byl výší tržeb lídrem českého stavebního trhu. Na konci loňského roku ve firmě pracovalo 3000 zaměstnanců, meziročně téměř o deset procent více.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odkud pochází kapitál v Česku? Na Čínu zapomeňte, většinu vlastní země EU

22.05.2019 14:37 Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich…

Studený květen přinesl pokles zájmu o pivo, restauracím klesly tržby

21.05.2019 14:34 Studené jarní počasí snížilo restauracím s venkovním posezením tržby. Podle společnosti Storyous,…

Babišův byznys dále posiluje, dominuje na trhu s umělým oplodněním

21.05.2019 09:20 Zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO),…

Dohody mezi EU a Japonskem? Využívá je jen třetina českých exportérů

21.05.2019 08:29 Zatím jen třetina českých firem začala využívat výhod, které poskytuje únorová dohoda o volném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama